Výber kvetov na svadbu podľa sezóny

19
november
2015
Komentáre vypnuté na Výber kvetov na svadbu podľa sezóny

Pri výbere kvetov na svadbu je dôležité aj ročné obdobie, v ktorom sa svadba koná. Niektoré druhy kvetov nemusia byť dostupné v ročnom období, ktoré ste na svadbu zvolili, prípadne môže byť ťažšie ich zohnať a preto aj cena môže byť vyššia, ako keď sú dané kvety v sezóne. Predtým ako definitívne vyberiete kvety na svadbu, informujte sa v kvetinárstve, ktoré kvety budú v danom ročnom období alebo mesiaci dostupné, v akých farbách sa dajú zohnať a koľko budú stáť. Niektoré druhy kvetov, samozrejme, zoženiete aj počas celého roka alebo vo viacerých sezónach.

Jarné kvety

Konvalinka

Táto rastlinka charakteristická svojimi drobnými bielymi kvietkami je typickou jarnou kvetinou. Konvalinku v inej časti roka pravdepodobne ani nezoženiete. Ak chcete len veľmi jemnú svadobnú výzdobu, konvalinka je ideálna. Môžete ju zvoliť za hlavný kvet výzdoby a naaranžovať do nízkych vázičiek spolu s iným kvietkom na oživenie. Napríklad v kombinácií s ružami v bledoružovej farbe vytvoríte krásnu romantickú výzdobu. Konvalinka však môže slúžiť aj ako doplnková rastlinka do honosnej kvetinovej výzdoby.

Pivónia

Ďalším kvetom, ktorý kvitne len na jar je pivónia. Najčastejšie ju nájdete v rôznych odtieňoch ružovej, ale zohnať sa dajú aj biele pivonky, čo z nej robí ideálny kvet na jemnú svadobnú výzdobu, či do kytíc pre nevestu a družičky. Pivónia síce patrí k drahším rastlinkám, ale vďaka svojim veľkým kvetom dodáva kyticiam naozaj honosný vzhľad a netreba jej použiť tak veľa, aby ste dosiahli potrebnú hustotu kytíc, či aranžmánov. Výborne vyzerá aj sama, ale dá sa tiež pekne kombinovať s rôznymi druhmi zelene, ružami, či gypsomilkou.

Iskerník

Ak sa vám pivónie naozaj páčia, ale sú pre vás príliš drahé, dobrou alternatívou je napríklad iskerník. Nádherne vyzerá v svadobných kyticiach, ale aj na stoloch. Môžete ho použiť pokojne aj samotný, alebo ním doplniť jednoduché kvetinové dekorácie, aby ste im dodali objem a textúru. Ak sa vám páčia honosne pôsobiace strapaté kvetinové aranžmány, skombinujte biely iskerník s množstvom zelene. Aby ste celú výzdobu osviežili, môžete použiť napríklad zlaté vázy.

Kala

Kala je veľmi elegantným a jednoduchým kvetom vhodným na vytvorenie decentnej svadobnej výzdoby. Kaly vyniknú najmä vo vysokých vázach na stoloch, môžete z nich však vytvoriť aj svadobnú kyticu, čo ozdobiť nimi svadobnú tortu. Kvety kaly sú tak zaujímavé svojim tvarom, že ich neodporúčam kombinovať s inými druhmi. Nájdete ich najmä v bielej farbe, ale dajú sa zohnať v iných prevedeniach (ružové, fialové, červené či tmavé odtiene bordovej a fialovej). Ak túžite po jednoduchej a elegantnej svadobnej výzdobe, kala je kvet pre vás.

Hyacint

Stonka hyacintu je obrastená dookola drobnými kvietkami, čo ho robí veľmi zaujímavým kvetom najmä na doplnenie svadobnej výzdoby, či kytíc. Hyacint je výbornou voľbou ak potrebujete zahustiť a osviežiť svoju kvetinovú výzdobu. Nájdete ho vo fialovej, modrej, ružovej, ale aj bielej, žltej, či červenej farbe. Vďaka širokej škále výrazných farieb je práve tento kvet ideálny na rozjasnenie svadobných kytíc, či aranžmánov a zároveň vám dáva naozaj množstvo možností ako ho použiť.

Ľalia

Veľké kvety ľalie sú vynikajúce na doplnenie svadobných kytíc alebo na vytvorenie jednoduchých ozdôb na svadobné stoly. Ak jej toto váš obľúbený kvet, určite s ním môžete vytvoriť aj bohaté kytice, veľmi dobre vyzerá napríklad v kombinácii s ružami, či drobnými kvietkami Maďarského Jazmínu.

Stephanotis (Maďarský Jazmín)

Pre veľmi nežnú a jednoduchú výzdobu je ideálny Maďarský Jazmín (alebo Stephanotis). Môžete ním doplniť väčšie kvety na zjemnenie dojmu alebo ho použiť samotný a vytvoriť tak veľmi romantickú a nežne pôsobiacu výzdobu. Nádherne vyzerá napríklad v kombinácií s gardéniou, či ružami.

Tulipán

Tulipán je na jarnú svadbu úplne ideálny. Nájdete ho v naozaj širokej škále farieb a viete tak vytvoriť pestrú a hravú výzdobu, ktorá je na jar veľmi vhodná. Nádherne však vyzerá napríklad aj čisto biela výzdoba z tulipánov, ktorá naopak, pôsobí veľmi elegantne. Tulipány patria k tým lacnejším kvetom, preto ak potrebujete na výzdobe niečo ušetriť, odporúčam práve tento kvet. Tulipány môžete použiť aj samotné, alebo ich kombinovať napríklad s ružami.

Letné kvety

Georgína (Dalia)

Georgína sa vyznačuje veľkými kvetmi v rôznych farbách. Dajú sa veľmi dobre kombinovať s inými rastlinami a kyticiam dodávajú elegantný a jemný dojem. V ružovom a bielom prevedení sú ako stvorené pre romantické a nežné nevesty.

Gardénia

Tieto jemné kvietky sú ideálne na dozdobenie svadobnej torty, do vlasov, či ako doplnok do jemných a romantických svadobných kytíc. Ak túžite po veľmi jednoduchej a elegantnej kytici, môžete ju zostaviť len z gardéniní a výsledok určite bude stáť za to.

Hortenzia

Hortenzie sú výnimočné kvety, a to najmä v modrom, fialovom, či silno ružovom prevedení. Dajú sa použiť aj samostatne, ale ideálne sú na osvieženie jednofarebných kytíc, či vytvorenie pestrofarebných aranžmánov. Nájdete ich však aj v bielej farbe. V tomto prevedení zas pôsobia veľmi nežne a romanticky. Tento kvet patrí medzi jedny z najdrahších, preto sa často používa len ako doplnkový na zahustenie kytíc a aranžmánov.

Jesenné kvety

Montbrécia

Montbrécia, nazývaná aj Lucifer, je známa svojou výraznou oranžovočervenou farbou. Táto rastlinka, ktorá kvitne až do príchodu prvých mrazov, je veľmi vhodná do farebných jesenných aranžmánov a kytíc, alebo na osvieženie čisto bielej výzdoby.

Slnečnice

Slnečnica je asi najtypickejším jesenným kvetom. Okrem klasickej žltej ju zoženiete aj v ďalších jesenných farbách ako je oranžová, tmavočervená, či hnedá. Môžete ich kombinovať napríklad s obilnými kláskami a vytvoriť tak peknú vidiecky ladenú výzdobu, alebo postaviť celú výzdobu na tomto kvete a pracovať len so slnečnicami.

Helénium

Helénium je jedným z najpestrejších kvetov. Môžete ho nájsť v mnohých farbách od ružovej cez žltú až po červenú. Je výborným na doplnenie výzdoby, či  svadobnej kytice, najmä, ak plánujete svadbu v prírodnom alebo vidieckom štýle.

Chryzantémy

Pri chryzantémach máte skutočne nespočetne veľa možností výberu. Existujú totiž nielen v rôznych farbách, ale líšia sa aj tvarom a veľkosťou kvetov. S oranžovými, či červenými chryzantémami zaručene vytvoríte tú správnu jesennú atmosféru.

Echinacea

Echinacea je známa predovšetkým svojimi liečivými účinkami, kvitne však krásnymi kvetmi, najmä purpurovej farby, ktorá je ideálna do jesenných kytíc. Jej kvety majú výraznú strednú časť, podobne ako helénium a mierne sa podobajú na niektoré astry.

Papuľka

Táto rastlina s rozkošným názvom má veľmi pekné a netradičné kvety na pevných vysokých stonkách, ktoré určite oživia vašu svadobnú výzdobu. Nádherná je najmä v červenej alebo oranžovej farbe.

Zimné kvety

Zimné obdobie charakterizujú najmä ihličnaté vetvičky, imelo, cezmína a šípky. Tieto rastliny sa dajú jednoducho doplniť celoročnými kvetmi, napríklad bielymi ružami a dostanete tak krásnu zimnú výzdobu.

Ihličie

Ihličnaté vetvičky sú asi najtypickejším symbolom zimy. Ak túžite po naozaj zimnej výzdobe, určite by ste do nej mali zaradiť aj nejaké ihličie. Ihličnaté vetvičky môžete použiť ako hlavnú dekoráciu a doplniť ich šiškami, šípkami alebo nafarbenými imelom (zlatým alebo strieborným), prípadne ozdobiť vianočnými ozdobami. Ihličím môžete vyzdobiť sálu, stoly alebo ho použiť do kytíc pre nevestu a družičky.

Imelo

Táto romantická rastlinka je veľmi vhodná na vyzdobenie stropu, svadobných stolov (natrite imelo na zlatú alebo striebornú farbu a vo vázach rozložte po stoloch), či ako doplnok do svadobnej kytice.

Cezmína

Cezmína sa často používa do vianočnej výzdoby, určite však bude vyzerať výborne aj vo vázach na vašich svadobných stoloch. Doplňte ju šípkami alebo použite ako doplnok k bielym kvetom, veľmi vhodná je aj na ozdobenie svadobnej torty.

Šípky

Zo šípok môžete navariť výborný čajík pre svojich hostí, ale zároveň aj doplniť nimi svoju svadobnú výzdobu. Vďaka svojej farebnosti sú výborným doplnkom do jednoduchých jednofarebných kytíc alebo aranžmánov.

Celoročné kvety

Ruža

Asi najznámejším kvetom vôbec je ruža. Dá sa zohnať počas celého roka a v širokej škále farieb. Patrí k stredne drahým rastlinám, ceny sa však líšia aj podľa jednotlivých druhov. Ruže vyzerajú krásne a romanticky aj sami o sebe, ale zároveň sú veľmi vhodné aj na kombinovanie s inými druhmi kvetov, napríklad s pivóniami, iskerníkom, ľaliami, či rôznymi drobnými doplnkovými kvetmi, ako sú gypsomilky, či stephanitis. Okrem toho tento kvet nájdete takmer v každej farbe, vďaka čomu sa ruže dajú využiť naozaj mnohými spôsobmi.

Orchidea

Orchidea veľmi zaujímavým kvetom, ktorý môžete nájsť vo viacerých prevedeniach – či už tvaroch alebo farbách kvetov.  Na stonke sa nachádza viacero stredne veľkých kvetov, čo z orchidei robí rastlinu veľmi vhodnú do váz na svadobné stoly. Najmä ak si predstavujete rozkonárenú výzdobu. Pre ten istý dôvod je tiež ideálna do kaskádových kytíc. Tento kvet pôsobí veľmi elegantne a romanticky a v bielom prevedení je ideálny ako základ čisto bielej výzdoby.

Gerbera

Gerbery nájdete v mnohých farebných prevedeniach a veľkostiach. Tieto kvety patria medzi tie známejšie a na svadbách pomerne často využívané. Vďaka ich rozmanitosti existuje množstvo spôsobov ako ich naaranžovať, či už ako súčasť výzdoby alebo do svadobnej kytice. Ak nechcete príliš komplikovanú výzdobu, ale chcete, aby bola zaujímavá, použite gerbery. Ľahko z nich vytvoríte husté kytice, a ak potrebujete dodať farebný akcent, stačí si len vybrať, možností je naozaj veľa.

Ľalie

Tieto cibuľovité kvety sú veľmi často používané do svadobnej výzdoby, či už na stoly alebo do kytice pre nevestu. Ľalie sú symbolom čistoty a nádherne vyzerajú najmä v bielej farbe. Existuje ich niekoľko druhov a vďaka svojim výrazným kvetom sú ideálne do extravagantných či exotických kytíc. Dajú sa použiť aj samostatne a na vašich svadobných stoloch vytvoria sviežu a neprehliadnuteľnú výzdobu.

Comments are closed.