Svadobné náklady, ktoré mnoho párov zabudne zohľadniť

27
august
2015
Komentáre vypnuté na Svadobné náklady, ktoré mnoho párov zabudne zohľadniť

Svadba je veľká udalosť a preto aj váš svadobný rozpočet bude pozostávať z množstva položiek. Aby bol rozpočet naozaj užitočný, musí byť veľmi presný a podrobný. Preto si dávajte pozor, aby ste do rozpočtu zapísali každú maličkosť a na nič nezabudli. Práve kvôli vynechaniu niektorých malých položiek potom vznikajú rozdiely v plánovanej cene svadby a reálnych nákladoch. Pár centov tam, niekoľko „zanedbateľných eur“ sem a na konci si uvedomíte, že keď sa všetky tieto drobnosti spočítajú, vychádza vám svadba o stovky eur viac ako ste predpokladali. Aby sa vám to nestalo a pri svadobnom plánovaní vás neprekvapili nečakané výdavky, myslite pri tvorbe rozpočtu naozaj na všetko.

Strava pre dodávateľov

Množstvo párov pri príprave rozpočtu zabúda zohľadniť jedlo pre dodávateľov. Porcie jedla vypočítajú presne na počet hostí a tak zostavia cenu svadobného menu. Jedlo však treba zabezpečiť aj pre dodávateľov, ktorí ostávajú s vami na svadbe a tam môže vzniknúť rozdiel aj v stovkách eur, keď sa pridá 5 -7 porcií. Kameraman, fotograf, DJ, členovia kapely, koordinátorka a ich asistenti, všetci účinkujúci, skrátka každý kto bude na svadbe viac ako 4 hodiny by mal dostať najesť. Nemusí to byť priamo svadobné menu, môžete pre nich objednať jedlo zo studeného bufetu, či vybrať iba časť svadobného menu (napríklad jeden druh masa s prílohou – bez polievky, predjedla a dezertu) a podobne.

Poštovné

Ďalšou položkou, na ktorú je jednoduché zabudnúť je poštovné. Či už sa jedná o peniaze, ktoré zaplatíte na pošte za posielanie pozvánok, alebo poštovné, ktoré vám prirátajú k objednanému tovaru, ktorý kupujete online (rôzne doplnky, dekorácie, darčeky pre hostí a pod.), treba mať v rozpočte aj túto položku. Cena za odoslanie jedného listu môže byť len pár centov, ale ak posielate 70, či viac pozvánok a do toho sa priráta poštovné za objednaný tovar, už to budú desiatky eur, s ktorými nepočítate.

Formálne náležitosti a oddávajúci

Aj samotný svadobný obrad niečo stojí, a tým nemyslím len výzdobu a vaše úsilie. Zaplatiť treba poplatok za oddávajúceho aj za vykonanie obradu. Ceny za civilný obrad si jednoducho zistíte na matrike prislúchajúcej k mestskej časti, v ktorej sa bude obrad konať. V prípade, že bude obrad mimo mestskej časti v ktorej máte trvalý pobyt, prípadne, že bude mimo matriky (čo je dnes úplne bežné), treba zaplatiť ďalšie poplatky navyše.

Doplnky k obradu

Drobnosti ako vankúšik pod obrúčky, či lupene pre malé družičky, košíčky na tieto lupene, konfety / ryža pre hostí (aby na vás mali, čo hádzať po obrade), sú veci, ktoré takmer nikoho nenapadne do rozpočtu zaradiť. Nie sú to vysoké položky, ale viacero lacných drobností môže nakoniec spraviť spolu veľký škrt cez rozpočet. Preto si dávajte pozor a počítajte naozaj s každou drobnosťou.

Doplnky pre nevestu

Keď budete zostavovať svoj rozpočet pre nevestu, určite nevynechajte doplnky ako: podväzok, pančušky, spodné prádlo, vložky do topánok, ozdoby do vlasov, závoj, či šperky. Dobre si premyslite, čo všetko chcete mať počas svadobného dňa, večera a noci na sebe a spíšte si podrobný zoznam. Niektoré z týchto vecí možno nebudete kupovať, lebo ich máte doma, ale je dobré o nich vedieť.

Úprava zovňajšku a doplnky pre ženícha

Aj ženích chce na svojej svadbe vyzerať čo najlepšie, preto by ste v rozpočte mali počítať aj s jeho úpravou. Účes, ponožky, traky, motýlik / kravata, manžetové gombíky, vreckovka do saka, klobúk, to všetko sú veci, ktoré možno budete potrebovať zabezpečiť a teda budete za ne musieť zaplatiť.

Poháre na prípitok pre novomanželov

Na prípitok si novomanželia zvyčajne zabezpečujú špeciálne poháre, ktoré im potom ostanú na pamiatku. Môžu to byť na mieru robené poháre s menami, dátumom, či miestom svadby, ozdobné poháre so srdiečkami, veselé poháre s dizajnom nevesty a ženícha, … skrátka, čokoľvek, čo vás najviac vystihuje a bude vám pripomínať váš výnimočný deň.

Doprava

Ak sa budete potrebovať presunúť z obradu na hostinu nejakým dopravným prostriedkom, je treba počítať aj s istou cenou za dopravu. Prípadne, ak si chcete prenajať špeciálne novomanželské auto, či ak sa svadba koná mimo mesta a treba zabezpečiť nejaký odvoz pre svadobčanov, aby sa mali na svadbu a z nej ako dostať.

Darčeky pre hostí a pierka

Drobná pozornosť pre svadobných hostí je samozrejmosťou na väčšine svadieb, aj keď nie je nevyhnutná. Či už zvolíte nejakú sladkosť, alebo niečo na pamiatku (prívesok na kľúče, či magnetka s dátumom svadby a pod.), je len na vás. Ak však plánujete pripraviť pre hostí nejaké drobnosti, mala by byť aj táto položka vo vašom rozpočte. Ďalšou drobnosťou pre svadobčanov sú pierka. Nie sú nevyhnutné, ale ak ich chcete, treba s nimi počítať aj v rozpočte.

Comments are closed.