Plánovanie svadby: očakávania verzus realita

12
máj
2016
Komentáre vypnuté na Plánovanie svadby: očakávania verzus realita

Existuje množstvo predstáv o tom, ako prebieha plánovanie svadby a čo vás čaká počas procesu. Tieto očakávania sú však často mylné, čo môže vyvolať zbytočný stres. Ako to teda naozaj je s plánovaním svadby?

Rozpočet

Očakávanie: Stanovíme si rozpočet a budeme sa ho držať. Svadba nás vyjde ____€, ani o cent viac.

Realita: Skutočné náklady na svadbu vás môžu nemilo prekvapiť. Držať sa svadobné rozpočtu je naozaj ťažké, najmä ak si ho stanovíte skôr, ako zistíte koľko skutočne stoja jednotlivé položky z vášho svadobného zoznamu. Často sa stáva, že páry podcenia svadobné náklady alebo zabudnú niektoré započítať do svadobného rozpočtu a ten sa nakoniec nepekne navýši. Preto radšej počítajte naozaj s každou maličkosťou a skôr ako si zostavíte rozpočet si urobte prehľad, koľko stoja veci a služby vo vašom okolí.

Viac o plánovaní rozpočtu nájdete v článku: Ako naplánovať svadobný rozpočet (reálne náklady na svadbu).

Aby ste na nič nezabudli, prečítajte si článok: Svadobné náklady, ktoré mnoho párov zabudne zohľadniť pri tvorbe rozpočtu

Lokalita

Očakávanie: Toto miesto je naozaj prekrásne, tu budeme mať svadbu!

Realita: Nie všetky lokality musia mať voľno na váš dátum svadby, respektíve na rok, v ktorom sa chcete brať. Nespoliehajte sa na to, že keď nájdete vaše vysnívané miesto na svadbu, budete sa tam môcť naozaj zobrať. Aby ste si ušetrili sklamanie, najskôr preverte emailom alebo telefonicky, ktoré lokality majú na váš dátum svadby voľno a až potom si dohodnite prehliadky priestorov. Ak vám na mieste naozaj záleží, začnite hľadať ako prvé miesto na svadbu a prispôsobte mu aj dátum.

Základná predstava o svadbe

Očakávanie: Viem presne, čo chcem. S výberom nebude žiaden problém.

Realita: Na internete je toľko inšpirácie a rôznych možností, že aj keď máte istú predstavu o tom, ako má vaša svadba vyzerať, nemusí byť jednoduché sa rozhodnúť. Nespoliehajte sa na to, že okamžite vyberiete kvety, vzhľad torty, svadobné šaty, či výzdobu stolov. Skôr ako sa pre niečo rozhodnete nechajte si to radšej prejsť hlavou. Keď však už spravíte rozhodnutie, držte sa ho.

Ručne robená výzdoba a doplnky

Očakávanie: Kopec vecí si na svadbu môžem vyrobiť sama, veď je to také jednoduché.

Realita: Vyrobiť svadobné doplnky, papierové ozdoby, menovky, pozvánky, či dokonca napiecť koláče a tortu síce nemusí byť zložité, môže to však byť časovo náročné. Zvážte si dobre, čo sa vám naozaj oplatí robiť ručne a čo je lepšie si kúpiť. Ak sa už pustíte do vyrábania, majte istotu, že máte na to dosť času, prípadne, že vám s tým niekto pomôže.

Čas

Očakávanie: Do svadby máme ešte kopec času, všetko bez problémov stíhame.

Realita: Nie vždy všetko vychádza tak ako si naplánujete a pri svadbe to platí dvojnásobne. Pri plánovaní časovej osi počítajte s neočakávaným. Nie všetko je totiž vo vašich rukách. Môže sa napríklad stať, že hostia si dajú načas s potvrdením účasti a vy tak nebudete môcť rezervovať presný počet stolov, návlekov na stoličky, kvetov, objednať menovky, alkohol, darčeky pre hostí, zákusky a podobne. Najväčšou chybou však je spoliehať sa na to, že máte dosť času a všetko naplánujete na pár týždňov. Samozrejme, je to možné, ale v tom prípade musíte počítať s množstvom stresu a tiež tým, že často budete musieť upustiť od svojich požiadaviek, aby sa všetko stihlo.

Hostia

Očakávanie: Pozývame 70 ľudí, to znamená, že budeme mať 70 hostí. / Týmto ľuďom sme poslali pozvánku, toto je náš zoznam hostí.

Realita: Nie každý koho na svadbu pozvete bude môcť prísť. Pripravte sa na to, že niektorí ľudia môžu mať na ten dátum naplánovanú dovolenku, inú svadbu, služobnú cestu, … Často sa tiež stáva, že namiesto hostí, ktorí nemohli prísť, pozvú páry dodatočne ďalších ľudí, ktorých pôvodne nepozývali, aby naplnili počet. Pripravte sa na to, že zoznam hostí možno budete neraz prerábať, preto sa s tlačou menoviek radšej neunáhlite. 🙂

Svadobné šaty

Očakávanie: Výber svadobných šiat bude zábava. Vyhradím si na to celý deň, vyskúšam si krásne šaty, personál ma bude obskakovať a na konci dňa odídem s nádhernými šatami.

Realita: Bohužiaľ, výber svadobných šiat je často náročná úloha. Určite si to môžete užiť, ale neočakávajte, že to bude ako vo filme – prídete do salónu, dostanete šampanské, vyskúšate si niekoľko modelov a potom zbadáte tie pravé, oblečiete si ich a budú vám sedieť ako uliate. Aby ste vybrali tie správne šaty, možno budete musieť prejsť aj 5 rôznych obchodov. Možno nikde nebudú mať šaty podľa vašich predstáv a budete si ich musieť nechať ušiť, a možno vás rozplače cena vašich vysnených šiat. Je dôležité, aby ste sa na to pripravili, lebo výber svadobných šiat môže byť veľmi emotívny a niekoľko sklamaní po sebe vás môže naozaj rozhodiť. Ak budete počítať so všetkými možnosťami a pripravíte sa na ne, výber šiat si naozaj užijete.

Chudnutie

Očakávanie: Do svadby času dosť. Do svadobných šiat schudnem.

Realita: Schudnúť nemusí byť také jednoduché, ako sa zdá. Za žiadnych okolností sa nespoliehajte na to, že sa vám podarí do svadobných šiat schudnúť.

Ak sa vám často nemí váha, je dobré zvoliť šaty so šnurovačkou, kde máte zvyčajne vôľu 5-7 cm, čo vám dáva možnosť šaty o číslo zmenšiť aj zväčšiť. Určite si nevyberajte menšie šaty s tým, že do nich schudnete. Ak plánujete do svadby schudnúť a myslíte to naozaj vážne, radšej s výberom šiat počkajte, kým sa nepriblížite svojej ideálnej váhe. Určite však neskúšajte žiadne „zaručené diéty“. Tie zvyčajne fungujú pár dní, pri najlepšom pár týždňov a potom sa tak vyhladujete, že všetko čo ste schudli priberiete za pár dní naspäť aj s bonusom.

Ak naozaj chcete niečo zhodiť, jediná cesta je zmena životného štýlu. Nemusí byť ani drastická, hlavne aby bola dlhodobá. Pridajte do stravy viac zeleniny a ovocia a uberte z nej nejaké nezdravé potraviny, každý deň po večeri choďte na polhodinovú prechádzku a pite aspoň 2L vody denne. Aj tieto maličkosti pomôžu. Ak vám ide o drastickú zmenu, odporúčam nájsť si trénera, ktorý vás dostane do formy za niekoľko týždňov. Budete však musieť na sebe naozaj zapracovať.

Stres

Očakávanie: Plánovanie svadby bude zábava. Všetko bez problémov zvládneme, určite nebudeme kvôli tomu stresovať.

Realita: Plánovanie svadby je zábava, ale! Nie nech už ste akokoľvek pokojný a organizovaný človek, vždy sa niečo vyskytne. Môže to byť maličkosť, ktorá vás zaskočí v situácií, kedy ste zavalení prácou a riešite milión vecí naraz a zrazu je obrovský problém na svete. Ak vás počas plánovania svadby ani raz neprepadne stres, gratulujem a závidím. 🙂 Málo kto však má to šťastie, preto sa radšej pripravte, že také situácie môžu nastať a nenechajte sa nimi zaskočiť.

Comments are closed.