Oblečenie, doplnky a účesy

Oblečenie a doplnky na svadbu, svadobné účesy, spoločenské účesy

Oblečenie na doplnky na svadbu

Ste pozvaní na svadbu a neviete, čo na seba? Vybrať vhodné oblečenie nie je jednoduché. Svadba je predsa len slávnostná udalosť a na vzhľade si treba dať záležať. Rozhodujte sa podľa toho aká je Vaša úloha (družička, svedok, hosť). Prvé pravidlo, ktoré platí, nech je Vaša rola akákoľvek je, že by ste nemali svojim vzhľadom zatieniť nevestu – je to jej veľký deň, nie Váš, a preto by mala byť tou najkrajšou a najobdivovanejšou práve ona! S tým súvisí aj ďalšie pravidlo: Určite sa neobliekajte do bielej!! To je výsada nevesty!

šaty pre družičkyAk idete na svadbu ako družička, mali by ste si dať na šatách a celkovom vzhľade záležať. Budete na očiach pomerne často, keď budete sprevádzať nevestu, tak nech nevyzeráte ako šedá myška. Niektoré nevesty chcú, aby ich družičky vyzerali všetky rovnako a tak sami vyberú šaty, ktoré si máte obliecť. Tým Vám dosť uľahčí rozhodovanie. Ak nemáte také šťastie a výber je na len na Vás, je dobré poradiť sa s nevestou, prípadne ak je družičiek viac, stretnite sa všetky a dohodnite sa. Opýtajte sa nevesty, akú má predstavu, či už o štýle alebo farbe šiat, prípadne o celkovom výzore. Možno plánuje špeciálnu tému alebo motív, ktorý bude dominovať na svadbe a ako družičky by ste sa mohli zladiť do tejto jej predstavy.

oblek pre družbu alebo svedkovPáni – družbovia, či svedkovia by mali prísť samozrejme v obleku (čo platí pre všetkých pozvaných mužov), ktorý by mal štýlovo ladiť s oblekom ženícha. Ak si nevesta želá, aby boli zladené družičky, potom by mali byť aj družbovia, a to nielen vzájomne, ale aj so šatami družičiek.
Je zvykom, že sa doplnky k odevu, ako viazanka/motýlik, či vreckovka na saku zladia k farbám svadobnej kytice. Ak je kytica biela, farbu by mala určiť nevesta, a k tejto farbe sa potom doladia šaty družičiek. Samozrejme, na väčšine svadieb si asi pár neportpí na takéto detaily. V tom prípade je voľba farieb na Vás. Ak však viete, kto bude Váš družba, s ktorým budete tvoriť na svadbe pár, je dobré sa dohodnúť na istom zladení (napríklad košeľa a šaty v tej istej farbe).

zladené oblečenie družičky a družbu

Ak idete na svadbu ako blízka rodina niekoho z budúcich manželov, mali by ste rovnako venovať zvýšenú pozornosť pri výbere odevu a úprave zovňajška. Ide predsa o významnú udalosť vo Vašej rodine a tak treba dať najavo, že je to pre Vás dôležité aj svojim vzhľadom. Čiže voľte slávnostnejšie oblečenie. U mužov je to v podstate celkom jednoduché, lebo platí vždy to isté pravidlo – oblek, elegantná košeľa, kravata/ motýlik, prípadne vesta a spoločenská obuv. Ak chcete, môžete sa vyhrať s detailami, ako manžetové gombíky, vreckovka vo vrecku saka, či rôzne doplnky (hodinky alebo šperky). Ženy môžu zvoliť rôzne večerné róby, či už splývavé alebo s bohato riasenou sukňou.

spoločenské šaty na svadbu

Ak ste bežný svadobný hosť, máte vo výbere celkom voľnosť. Šaty na svadbu, ak ste hosť vyberiete podľa jednoduchého pravidla, a to- niečo elegantné a nie biele. Na svadbu sa veľmi nehodia nohavice, ale keď máte veľký problém obliecť si šaty, môžete vyskúšať široké nohavice s elegantným topom.

Nohavice na svadbu

Čo sa týka šiat, môžete zvoliť v podstate akýkoľvek strih, podľa toho v akých sa cítite najlepšie. Ak je to svadba v lete, príjemnejšie Vám bude v kratších šatách. Ak chcete veľa tancovať, nevyberajte si šaty s dlhou vlečkou, bude Vám zavadzať. Ak sa chystáte na svadbu pod holým nebom, vhodné sú šaty z ľahkých materiálov. Ak sa svadba koná v zime, vyberte si niečo s hrubšieho materiálu a nezabudnite na niečo do čoho sa môžete zabaliť, či už elegantná vestička, svetrík alebo šál.

Spolčenské šaty na svadbu v lete a v zime

Vzorované šaty na svadbuNa farbe šiat nezáleží, pokiaľ nie sú biele, v lete môžete zvoliť kľudne aj niečo pestré a vzorované. Dĺžka šiat tiež nie je predpísaná (Samozrejme, ak nemáte na pozvánke uvedený predpísaný dress code, potom ho treba dodržať!), ale príliš minimalistické šaty alebo veľmi obtiahnuté a vyzývavé kúsky, nie sú vhodné. Nesnažte sa to zbytočne prehnať s eleganciou. Spoločenské šaty s veľkou kruhovou sukňou (tortové) vyzerajú nádherne a sú aj veľmi elegantné, ale nemusíte ich mať za každú cenu. Najdôležitejšie je, aby ste sa v šatách a celkovom vzhľade cítili pohodlne, lebo v tom budete musieť vydržať celý večer, možno aj noc, podľa toho, ako dlho sa na svadbe zdržíte. Vyberajte si šaty, ktoré Vám pristanú, či už strihom alebo farbou, ktoré zakryjú prípadné nedostatky a odhalia, čo je na Vás pekné. Vyberajte aj podľa praktickosti – ak chcete veľa tancovať, neberte si nasilu obrovské šaty, ktoré sú možno krásne, ale nepraktické. Môže sa stať, že Vám budú zavadzať alebo Vám v nich bude príliš teplo a miesto toho, aby ste sa na svadbe bavili, budete trpieť v nepohodlných šatách.

Spoločenské šaty krátke a dlhé

Čo je určite nevhodné sú legíny pod šaty, prípadne s nejakým dlhým tričkom. Tomu sa radšej vyhnite! Takisto sú tabu rifle a to aj v prípade, že ste prišli len na obrad alebo po ňom zagratulovať novomanželom. Aj v tomto prípade treba zachovať trochu elegancie.

Doplnky na svadbuPokiaľ ide o doplnky na svadbu platí, že v jednoduchosti je krása. Netreba prísť ovešaní ako vianočné stromčeky. Ak máte jednoduché šaty, môžete si dovoliť výraznejšie doplnky, ak sú však už Vaše šaty sami o sebe dosť zaujímavé, voľte radšej niečo nenápadné. Jemný náhrdelník, či náramok, malé náušnice prípadne prstene. Náušnice vyberajte aj podľa účesu, aký zvolíte. Ak ste si vyčesali vlasy dohora, môžete si dať výraznejšie náušnice, potom ale vynechajte náhrdeník alebo siahnite po niečom nenápadnejšom. Šperky by mali byť zladené v jednej farbe – teda, nemiešajte zlatú a striebornú, ak sa tomu môžete vyhnúť. K spoločenským šatám patrí malá kabelka, môže to byť listová kabelka do ruky, či variant s úzkym ramienkom na plece.

Kabelky na svadbu

Topánky by ste mali mať na opätku, ale v prípade, že Vás z nich bolievajú nohy alebo v nich neviete chodiť, vyberte si radšej elegantné balerínky alebo inú nízku obuv. Ak si obúvate topánky s otvorenou špičkou alebo sandále, silónky nechajte doma. Vyhnete sa zbytočnému faux pas.

Svadobné a spoločenské účesy

Nenechávajte nič na poslednú chvíľu! To platí aj pre úpravu Vašich vlasov. Ak si chcete dať urobiť melír alebo trvalú, potrebujete dofarbiť vlasy, či ostrihať sa, urobte tak asi mesiac pred svadbou. Tak budete mať čas napraviť Vaše vlasy, ak sa Vám nebude niečo páčiť. Rovnako si dopredu naplánujte aj stretnutie s kaderníčkou alebo kaderníkom, ktorý bude mať na starosti Váš svadobný účes.

Je dobré si vybrať viaceré svadobné účesy a tie potom vyskúšať s kaderníčkou, aby ste videli, ktorý Vám najlepšie sedí. Nie všetko, čo vyzerá na obrázku na modelke pekne, bude vyzerať dobre na každom. Svadobný účes si vyberte dostatočne vopred, aby ste úpravu vlasov mohli ešte premyslieť a zmeniť po porade s odborníčkou. Určite nechoďte v deň svadby za kaderníčkou s jednou vopred nevyskúšanou voľbou. Nemuselo by to dopadnúť dobre.

Ako si vybrať svadobný účes?

Pri výbere Vášho svadobného účesu by ste mali brať do úvahy aj celkový štýl, v ktorom máte svadbu. Ak ste sa napríklad rozhodli, pre jemnú a elegantnú svadbu, Váš účes by tiež mal zodpovedať tejto téme. Zvoľte elegantný uhladený vzhľad vlasov, či už si ich plánujete vyčesať alebo nechať voľne spustené.

elegantný svadobný účes

Ak plánujete mať romantickú, rozprávkovú svadbu s bohatou výzdobou, nariasenými šatami, na ktorú Vás privezie koč ťahaný koňmi, potom zvoľte radšej romatické vlny, môžete pridať rôzne ozdoby, vlasy si dajte vypnúť do vysokého účesu alebo ich nechajte padať po jednej strane.

romantický účes na svadbu

Ak ste sa rozhodli pre exotickú svadbu na pláži, najlepšie urobíte, ak si vlasy ozdobíte kvetom, či už rozpustené alebo zopnuté. Takýto jednoduchý účes je vhodný aj pre krátke vlasy.

účes na exotickú svadbu

Nezabudnite však, že účes Vám musí v prvom rade pristať. Nesnažte sa nasilu vytvoriť dokonalý účes, ktorý bude perfektne ladiť s témou svadby, ak sa nehodí k Vášmu typu tváre alebo sa nepokúšajte za každú cenu vyzerať ako nevesta z katalógu, či niektorá celebrita, ktorej fotku so skvelým účesom ste videli v časopise. Každému pristane niečo iné, každá nevesta je jedinečná a preto sa snažte hlavne o to, aby svadobný účes vystihoval Vás, pristal Vám a cítili ste sa v ňom dobre.

Snažete sa účes zladiť k téme svadby a k Vašim svadobným šatám v rámci svojich možností, nič nerobte nasilu. Dôležité je, aby bol účes aj praktický. Ak viete, že budete veľa tancovať a chcete sa na svoje svadbe vyblázniť na parkete, vyberte si radšej účes, ktorý je praktickejší a vydrží Vám, ako nejaké umelecké dielo, ktoré je skôr na fotenie a obdivovanie a po prvom tanci sa rozpadne. Určite posledná vec, ktorú chcete na svadbe riešiť je oprava účesu.

Ak ste zvážili a prebrali s odborníkom všetky možnosti, ktoré zodpovedajú Vášmu štýlu, typu tváre, svadobnej téme, šatám aj účelu a stále máte pred sebou niekoľko vhodných možností, skúste zobrať do úvahy napríklad aj počasie a miesto svadby. Ak napríklad plánujete svadbu v lete a máte dlhé vlasy, radšej si ich vypnite, určite Vám bude dosť teplo aj bez toho, aby Vás zohrieval hustý účes spevnený lakom na vlasy. Ak ste si naplánovali romantický obrad plný sviečok, zvoľte radšej účes, ktorý nie je príliš rozlietaný a nevyžaduje tony laku na vlasy, nikdy neviete, kedy dieťa Vašej sesternice pri naháňačke s chlapcom od susedov na Vás prevrhne svietnik. 🙂

Ďalšie tipy pre Vás

Účesy pre dlhé vlasy

Účesy pre krátke vlasy

Účesy so závojom

Ďalšie tipy a rady ohľadom oblečenia a doplnkov a inšpiráciu na svadobné účesy a vyzáž nájdete na našej facebookovej stránke, kde sa dozviete aj množstvo iných zaujímavých informácií súvisiacich so svadbou.

Ak radi čítate, neprehliadnite náš blog, v ktorom sa odľahčenou formou dozviete, čo všetko obnáša taká organizácia svadby, a do akých (často komických) situácií sa pritom budúca nevesta môže dostať. Možno sa v niektorých príhodách spoznáte. 🙂

Post a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.