Najobľúbenejšie svadobné tradície

08
december
2016
Komentáre vypnuté na Najobľúbenejšie svadobné tradície

Ak neviete, čo zaradiť do vášho programu na svadbu, inšpirujte sa týmito tipmi. Toto sú tie najobľúbenejšie (najčastejšie využívané) svadobné tradície. 🙂

Rozbíjanie taniera

Takmer žiadna svadba sa nezaobíde bez rozbíjania taniera a zametania črepov. Táto tradícia v podstate spúšťa svadobnú oslavu. Pred tým ako manželia s hosťami vstúpia do svadobnej sály, privíta ich niekto z personálu a pre šťastia rozbije tanier. Manželia potom musia spoločnými silami črepy pozametať. Hostia sa bavia tým, že im črepy rozkopávajú. Nakoniec si zvyknú manželia zobrať jeden črep na pamiatku a pre šťastie. Niekedy je súčasťou privítania manželov aj prípitok, ktorý sa pije pred rozbitím taniera. Človek, ktorý víta svadobčanov (zvyčajne prevádzkar priestoru) má pripravené 3 poháriky – jeden pre seba a 2 pre manželov – v jednom z nich je pálenka, v druhom voda. Ten, kto si vyberie pohárik s pálenkou, bude mať vraj v manželstve rozhodujúce slovo.

Prvý tanec novomanželov

Súčasťou každej svadby je prvý tanec novomanželov, ktorý otvára tanečnú zábavu. V posledných rokoch sa však tento zvyk stáva plnohodnotnou súčasťou programu – manželia si nacvičia nejaké vystúpenie, často aj využijú profesionálneho tanečného inštruktora. Sú rôzne spôsoby ako poňať prvý tanec. Niektoré páry sa rozhodnú nacvičiť si niečo v romantickom duchu, niekto zvolí rýchlu choreografiu, niekto sa snaží poňať to celé humorne a niektoré páry „vyrozprávajú“ svoj príbeh kombináciou rôznych pesničiek a k nim zodpovedajúceho tanca. Možností je naozaj veľa a medze sa nekladú žiadne.

Krájanie svadobnej torty

Veľmi obľúbeným zvykom na svadbách je krájanie svadobnej torty. Niektoré páry tortu rozkroja mimo programu niekde bokom, respektíve ju nechajú rozkrájať personálu a potom ju servírujú hosťom. Je to však škoda, lebo z krájania torty sa dá urobiť pekná súčasť svadby. Krájanie torty ako súčasť programu je zvyčajne sprevádzané nejakou hudbou, prvý kúsok manželia odkroja spolu a hostia si potom postupne chodia brať tortu. Je to skvelý spôsob ako s každým stráviť aspoň malú chvíľku. Hostia tiež majú možnosť si tortu poriadne obzrieť, manželia majú potom krásne fotky alebo video z tejto aktivity a všetkých to združí na jednom mieste.

Čepčenie

Čepčenie je asi najstaršou svadobnou tradíciou, ktorá predstavuje zmenu slobodného dievčaťa na vydatú ženu a premena slobodného chlapca na ženatého muža. Čepčenie môže pripraviť podľa tradície folklórna skupina, ale môžete si ho pripraviť aj sami a pridať do neho niečo vaše.  Princípom čepčenia je, že moderátor (starejší, svedok, dievčatá zo súboru,…) neveste zloží z hlavy závoj a namiesto neho jej nasadí čepiec. Od tohto momentu už nie je nevesta, ale manželka. Ženíchovi zas nasadia na hlavu klobúk. Čepčenie môže prebiehať rôzne v závislosti od lokality alebo od konkrétneho páru – jeho súčasťou môžu byť rôzne tance, spev, scénky a podobne.

Skúška súladu

Veľmi populárnou aktivitou na svadbách je aj skúška súladu. Je to jednoduchá hra, pri ktorej si manželia sadnú chrbtami k sebe a vymenia si jednu topánku. Moderátor (môže to byť DJ, svedok, či niekto iný z hostí) sa ich potom pýta rôzne otázky spojené s manželstvom. Manželia odpovedajú zdvihnutím topánky. Otázky sa môžu týkať čohokoľvek od financií, cez domáce práce, až po sexuálny život (Napríklad: Kto bude umývať riad? Kto bude prebaľovať deti?). Táto hra sa zvyčajne v programe objavuje až po niekoľkých tanečných kolách, keď sú už všetci v dobrej nálade. Hostia sa do hry potom zvyknú aj zapájať a dávať manželom vlastné „nepríjemné“ otázky. Pri skúške súladu, si všetci trochu oddýchnu od tanca a dobre sa zabavia. Určite ju odporúčam zaradiť do programu.

Comments are closed.