Najhoršie veci, ktoré robia svadobní hostia a ako im predísť

28
január
2016
Komentáre vypnuté na Najhoršie veci, ktoré robia svadobní hostia a ako im predísť

Aby ste sa počas vášho svadobného dňa vyhli zbytočnému stresu, treba sa pripraviť na všetko, napríklad aj na nevhodné správanie niektorých hostí. Možno by ste to nečakali, veď pozývate vašu rodinu a priateľov, ale stať sa môže hocičo. A niekedy to ani dotyčný nemusí myslieť zle. Podľa výpovedí neviest je toto 5 najhorších vecí, ktoré môžete od svojich hostí očakávať.

Účasť bez potvrdenia alebo bez pozvania

Niektorí hostia si myslia, že keď už dostali pozvánku, automaticky sa s nimi počíta, preto nepovažujú za nutné (alebo skrátka zabudnú) potvrdiť svoju účasť. Alebo čo je ešte horšie, predpokladajú, že pozvánka automaticky platí aj pre ich partnera, napriek tomu, že to tam nie je napísané a privedú ho bez vášho vedomia. Vy potom nemáte toho človeka kam usadiť a nemáte pre neho objednané jedlo a veľmi nepríjemná situácia je na svete.

Ako tomu predísť?

Aby ste úplne predišli podobným nedorozumeniam, na každú pozvánku jasne napíšte pre koho je, respektíve, či sa vzťahuje aj na ďalších ľudí okrem mena uvedeného na nej. Okrem toho si veďte podrobný zoznam ľudí, ktorých ste pozvali a vždy, keď vám niekto potvrdí účasť, poctivo si to zapíšte. Radšej asi mesiac pred svadbou ešte raz obvolajte všetkých hostí, a potvrďte si kto príde a v akom počte.

Ako to riešiť?

Naplánujte zasadací poriadok tak, aby sa pri každom stole dalo urobiť ešte jedno miesto navyše, ak by bolo treba a pre istotu sa dohodnite s personálom, aby mali v zásobe jeden stôl, ktorý by sa mohol prestrieť, ak by sa objavilo viac neočakávaných hostí. Dohodnite sa tiež, aby boli pripravení dorobiť narýchlo nejaké jedlo, ak by bolo treba. Sú to síce netradičné požiadavky, ale lepšie je mať plán B, ako mať o 2 ľudí navyše, ktorých nemáte kam posadiť a nemáte im čo dať jesť. Lebo domov ich nepošlete, keď už prišli.

Hlasná kritika

Niektorí ľudia proste vždy musia mať na všetko názor a za každých okolností ho musia povedať. O to horšie, ak radi rozprávajú nahlas. Je jasné, že sa nedá zavďačiť každému a preto sa určite nájdu ľudia, ktorí budú mať výhrady, či už voči zasadaciemu poriadku, hudbe, občerstveniu a podobne. Pri troche slušnosti si to však nechajú pre seba, lebo vedia, aké ťažké to pre vás muselo byť zorganizovať takú veľkú udalosť. Niektorí ľudia, ale skrátka radi všetko kritizujú a či už je to vaša babka, teta, priateľka najlepšieho kamaráta, niekto taký sa môže nájsť.

Ako tomu predísť?

Môžete priamo na pozvánku napísať niečo ako: “Budeme sa snažiť ako vieme, aby sa vám páčilo, preto prosíme, nekritizujte. :)” alebo môžete požiadať osobne čo najviac ľudí, aby si negatívne vyjadrenia nechali pre seba, a ak započujú niekoho niečo nahlas kritizovať, aby ho utíšili.

Ako to riešiť?

Ak sa predsa len na vašej svadbe vyskytne nejaký hlasný kritik, môžete urobiť dve veci. Buď ho budete skrátka ignorovať a nenecháte si tým pokaziť váš veľký deň alebo požiadate niekoho z rodiny, prípadne priateľov, aby tomuto človeku vysvetlil, že jeho správanie nie je vhodné a utíšil ho. Určite sa riešením tejto situácie nezaoberajte vy a užívajte si svoju svadbu naplno.

Príliš veľa alkoholu

Niektorí hostia skrátka nevedia, kedy majú dosť. Svadba je predsa veľká oslava a tak sa treba zabávať, čo hrdlo ráči. Ak sa však prestanú kontrolovať a každému začne byť zjavné, kto vypil viac ako mal, prestáva to byť zábavné. Nie je nič horšie ako opitý strýko, ktorý „to roztočí“ na parkete a začne dvoriť všetkým družičkám.

Ako tomu predísť?

Ak viete o niekom, či už z rodiny alebo kamarátov, kto si na oslavách rád vypije a nevie, kedy prestať, slušne ho pred svadbou požiadajte, aby sa ovládal a pil s mierou. Prípadne poverte niekoho, aby na neho dával pozor. Alebo zabezpečte len obmedzené množstvo alkoholu na osobu a upozornite na to svojich hostí.

Ako to riešiť?

Ak sa stane, že to predsa len niekto veľmi preženie a nebudete si s ním vedieť rady, poproste niekoho z rodiny alebo personálu, aby mu zavolal taxík a slušne ho poslal domov.

Biele šaty

Biele šaty sú výsadou nevesty, to vie predsa každý. Nie každý je však ochotný to dodržať. Bohužiaľ, stáva sa aj to, že sa niektorá z pozvaných dám objaví na svadbe v biely šatách. Samozrejme, nemusí to byť problém, pokiaľ si na tom až tak nezakladáte, alebo strih šiat ani zďaleka nepripomína svadobné, prípadne pokiaľ vaše šaty budú inej farby. Pre niektoré nevesty to však môže byť rana pod pás.

Ako tomu predísť?

Ak je pre vás nepredstaviteľné, aby bol na vašej svadbe niekto iný okrem vás v bielom, dajte to ľuďom najavo. Ako súčasť pozvánky, pošlite hosťom aj požiadavky na oblečenie, takzvaný dress code. Nie je to žiadny nátlak ani neštandardná požiadavka, niektorí ľudia ani nevedia, čo sa patrí alebo nepatrí obliecť na svadbu a keď im pošlete návod, budú len radi. Požiadavky formulujte stručne a jasne (napríklad: Páni – oblek, košeľa, kravata. Dámy: spoločenské šaty, dĺžka pod kolená, nie biela farba).

Ako to riešiť?

Ak si predsa len niektorá z pozvaných žien tie biele šaty oblečie, už s tým bohužiaľ nič nespravíte. Nemôžete ju poslať domov sa prezliecť ani vyhodiť zo svadby, takže najlepšie bude, ak si pomyslíte svoje, prípadne poviete svoje najlepšej kamarátke na toalete a ďalej tomu nebudete venovať pozornosť. Nestojí to za to, aby ste si pokazili večer.

Neschválené fotky na sociálnych sieťach

Zlé fotky zo svadby sú určite niečo, čo dokáže pokaziť náladu. V prípade fotografa, sa však pokazené zábery jednoducho vymažú a vy sa môžete pýšiť len krásnymi momentkami. V prípade kamarátov a rodiny vyzbrojených telefónmi s fotoaparátom a aplikáciami všetkých sociálnych sietí, je to trochu horšie.

Ako tomu predísť?

Najjednoduchší spôsob, ako zabrániť tomu, aby svetom kolovali fotky, ktoré nechcete, je poprosiť rodinu a priateľov, aby nezverejňovali fotky zo svadby bez vášho súhlasu. Pri vstupe do svadobnej sály postavte tabuľu s prosbou, aby každý záber, ktorý chcú zverejniť s vami prekonzultovali. Aby ste mali úplnú istotu, môžete si pripraviť pred začiatkom večere stručný prihovor, v ktorom všetkých privítate, poďakujete za účasť a poprosíte, aby bez vášho súhlasu nezdieľali žiadne fotografie, aj keď si budú myslieť, že na nich vyzeráte úžasne.

Ako to riešiť?

Ak sa napriek tomu, podarí niekomu prepašovať na internet nepekný záber, poproste ho, aby ho vymazal. Môžete poveriť niektorú z družičiek, aby priebežne počas večera kontrolovala sociálne siete, či sa tam nezjavujú fotky z vašej svadby, a ak sa medzi nimi nájde nejaká, ktorú ste neodsúhlasili a nechcete ju tam, hneď môžete povedať autorovi, aby ju stiahol a problém bude zažehnaný.

Comments are closed.