Najbežnejšie otázky ohľadom výberu svadobných šiat

06
december
2017
Komentáre vypnuté na Najbežnejšie otázky ohľadom výberu svadobných šiat

Výber svadobných šiat je pre všetky nevesty jednou z najdôležitejších vecí na príprave svadby, preto je samozrejmé, že chcú o tejto téme vedieť čo najviac. V tomto článku odpovedáme na najbežnejšie otázky neviest týkajúce sa výberu svadobných šiat.

Kedy treba začať s hľadaním svadobných šiat?

Čím skôr. Čím skôr začnete, tým väčší výber budete mať a tým viac času budete mať na rozhodovanie. Hneď ako budete mať rezervovaný termín svadby a budete mať predstavu o tom v akom štýle svadba bude, môžete sa pustiť do hľadania tých správnych šiat. Možno budete mať šťastie a nájdete tie pravé na prvý krát, no možno budete musieť vyskúšať desiatky šiat, kým sa vám konečne niečo zapáči. Preto je vždy lepšie začať skôr a ak sa podarí mať šaty vybraté niekoľko mesiacov pred svadbou, ako zháňať šaty na poslednú chvíľu.

Ako dlho trvá skúška svadobných šiat? Potrebujem si niečo priniesť?

Dĺžka skúšky je individuálna, podľa potreby nevesty, respektíve podľa toho, ako sú v salóne objednané ďalšie zákazníčky. Orientačne však počítajte tak hodinu. V prípade, že sa vám to zdá málo, radšej si popredu rezervujte viac času, aby ste mali istotu, že sa vám v salóne budú môcť venovať tak dlho ako potrebujete.

Doniesť na skúšku svadobných šiat si v podstate nemusíte nič, okrem pomocníkov, ktorí vám budú radiť pri výbere. Ak však máte už vybraté topánky alebo spodné prádlo, ktoré budete mať na svadbe oblečené, môžete si doniesť aj to. Tieto veci sú však naozaj dôležité až pri skúške, na ktorej vás budú merať kvôli úprave šiat alebo objednávke nových. Dobrým pomocníkom tiež je gumička do vlasov.

Koľko svadobných šiat by som si mala vyskúšať?

Koľko šiat si vyskúšate je len na vás, neodporúča sa však skúšať príliš mnoho, lebo potom sa zbytočne popletiete a už si ani nebudete pamätať, ako ste sa cítili v prvých šatách, ktoré ste mali na sebe. Ideálne je vyskúšať tak 7-10, aby ste mali z čoho vybrať, ale zbytočne sa nepomýlili mnohými možnosťami. Viacero šiat skúšajte len ak naozaj musíte – žiadne vám zatiaľ nesadli, žiadne vás neoslovili alebo vám pristane viacero strihov a neviete sa rozhodnúť, ktorý bude najlepší.

Koľko svadobných salónov by som mala navštíviť?

Je to len a len na vás. Môžete si vybrať jeden a ísť šaty skúšať len tam, alebo ich obísť niekoľko. Myslite však na to, že čím viac ich navštívite tým ťažšie bude rozhodovanie. Pri výbere svadobných šiat je dôležité, aby ste v nich vyzerali dobre a cítili sa dobre. Tak také šaty nájdete v prvom či druhom salóne, nemá význam navštevovať ďalšie, aby ste videli všetky šaty v ponuke – akurát by vás to zneistilo a poplietlo.

Kedy najneskôr si treba vybrať svadobné šaty?

Ideálne je mať šaty rezervované aspoň pol roka dopredu. Čím viac to odkladáte, tým väčšia šanca je, že vaše vysnené šaty si rezervuje na váš termín niekto iný, alebo že sa už nestihnú ušiť. Niektoré dámy si kúpia alebo rezervujú svadobné šaty aj rok alebo viac popredu. Samozrejme, znie to ako strašne dlhá doba, nato aby človek urobil tak skoro také dôležité rozhodnutie, bohužiaľ v dnešnej dobe sa všetko týkajúce sa svadieb vybavuje v predstihu a ak chcete mať istotu, že sa budete vydávať v dokonalých šatách, s výberom sa poponáhľajte.

Je lepšie si svadobné šaty kúpiť alebo požičať?

Oboje má svoje výhody aj nevýhody, záleží len na vašej preferencii. Ak si šaty požičiate, zaplatíte za ne menej peňazí a nebudete mať s nimi viac menej žiadnu starosť, lebo v salóne vám ich upravia na mieru, vyčistia a ožehlia. Pravdepodobne k nim tiež budete mať niektoré doplnky zdarma.

Ak si však šaty kúpite budú len vaše, nikto pred vami ich nebude mať na sebe a nebudete sa musieť obávať, aby ste ich nepoškodili. Ak budú šaty vaše, môžete tiež na nich robiť akékoľvek (aj väčšie) úpravy, ktoré by vám zrejme v salóne na požičaných šatách nespravili.

Dúfam, že vám odpovede na tieto otázky pomohli ujasniť si niektoré veci a prajem veľa šťastia s výberom šiat. Budeme radi ak navštívite aj náš svadobný salón v Bratislave. 🙂

 

Comments are closed.