Na čo myslieť pri výbere miesta na svadbu?

17
september
2015
Komentáre vypnuté na Na čo myslieť pri výbere miesta na svadbu?

Včasná rezervácia

Miesto na svadbu by ste si mali zarezervovať čím skôr. Niektoré lokality sú totiž zarezervované na rok aj dva dopredu. Preto sa treba ohľadom miesta rozhodovať rýchlo, najmä ak túžite po nejakom výnimočnom. Určite je šanca, že nájdete lokalitu, ktorá zodpovedá vašim predstavám aj pol roka pred svadbou, ale môže vás to stáť veľmi veľa námahy a hľadania a netreba sa na to spoliehať. Samozrejme, ak chcete mať svadbu v reštaurácii alebo nejakom nie veľmi využívanom mieste (školská jedáleň, miestny kultúrny dom a podobne), potom sa s výberom až tak ponáhľať nemusíte. Ak však snívate o romantickej svadbe na zámku, zarezervujte si ho radšej aj dva roky pred svadbou.

Rozloženie priestoru

Ak máte na výber z viacerých miest, ktoré zodpovedajú vašej predstave, potom by ste mali zvážiť napríklad aj to, ako je daný priestor usporiadaný. Tvorí ho iba jedna sála alebo viac miestností? Máte k dispozícii aj vonkajší priestor, balkón alebo terasu? Ak máte k dispozícií viac miestností alebo vonkajšie priestory, môžete mať obrad a hostinu na tom istom mieste a ušetríte si presúvanie. Dajte si však pozor na rozdelenie oslavy do viacerých miestností (napríklad v jednej sedenie a v druhej tanečný parket) môže sa stať, že sa vám hostia roztratia po priestore a vytvoria sa vám skupinky, ktoré potom budete veľmi ťažko zháňať na jedno miesto, ak budete napríklad chcieť pokračovať v programe (čepčenie, krájanie torty a pod.).

Zistite si tiež, kde sa bude môcť rozložiť kapela alebo DJ a kde a aký veľký bude tanečný parket.

Dostupnosť

Ďalšou dôležitou vecou je dostupnosť lokality pre hostí. Dajte si pozor, aby sa na vašu svadbu mali pozvaní ako dostať. Je dôležité, aby mala lokalita k dispozícií dostatok parkovacích miest, prípadne, aby bolo možné dostať sa tam a odtiaľ aj mestskou hromadnou dopravou. Ak zvažujete lokalitu mimo mesta, myslite na to, že budete musieť pre hostí zabezpečiť aj ubytovanie, alebo hromadný odvoz (napríklad autobus, ktorý hostí na miesto privezie a potom počas večera bude rozvážať domov).

Okolie a aktivity

Keď sa nebudete vedieť rozhodnúť medzi viacerými možnosťami, zvážte aj, čo sa nachádza v okolí a aké aktivity ponúka daná lokalita. Napríklad pekné priestory na fotenie, alebo ak ostávate aj cez noc (prípadne na víkend), aké sú možnosti zábavy (turistika, pamiatky, jazdenie na koni, detské ihrisko, …). Zistite si tiež, čo sa dá robiť priamo v areáli každej z lokalít. Ak je v zariadení vonkajší priestor, terasa, či záhrada, uistite sa, či ju budete môcť využiť. Niekedy sa dá vonku aj grilovať, čím by ste mohli nahradiť tradičné švédske stoly v občerstvení.

Služby

Pri výbere miesta je dôležité vedieť, aké služby vám môžu v danom zariadení poskytnúť. Napríklad:

 • Zabezpečia vám v zvolenej lokalite aj výzdobu priestoru, alebo si ju musíte zabezpečiť sami?
 • Poskytujú nejakú výzdobu na požičanie? Ak áno, je v cene alebo za poplatok navyše?
 • Čo všetko poskytne daná lokalita v rámci prestierania? Ponúkajú v cene obrusy, návleky na stoličky, či servítky?

Ak chcete mať na mieste aj obrad, malo by vás tiež zaujímať, či vedia zabezpečiť “oltár” respektíve svadobný oblúk, či sa za to niečo dopláca alebo je to v cene. Ak viete, že na svadbu vám prídu aj rodičia s deťmi, zistite aj, či sú na mieste k dispozícii detské sedačky, prípadne, či servírujú aj detské porcie alebo majú detský kútik.

V prípade, že budete mať svadbu v zime, uistite sa ako funguje vykurovanie priestorov, aby sa nestalo, že budete vy alebo vaši hostia mrznúť. Ak plánujete svadbu v lete, malo by vás naopak zaujímať, či je priestor klimatizovaný.

Vlastné občerstvenie

Vo väčšine zariadení vám dovolia priniesť si vlastné občerstvenie (napríklad koláče, samozrejmosťou býva tiež svadobná torta, niekde aj celý studený bufet), treba si to však overiť. Za vlastný alkohol zvyčajne priplácate takzvané “štuplovné” – teda za každú vlastnú fľašku je istý poplatok. Ak na vami vybranom mieste nevaria ani neposkytujú jedlo a nápoje, potom pravdepodobne od vás nebudú chcieť žiaden poplatok.

Ubytovanie

Ak ste sa rozhodli na mieste aj prenocovať, prípadne chcete svadbu predĺžiť na celý víkend, určite nezabudnite zistiť ceny a kvalitu ubytovania. Opýtajte sa, či nemajú zľavy na svadobný apartmán, prípadne, či ho nedostanete zdarma alebo sa pokúste vybaviť množstevnú zľavu, ak ubytovávate všetkých hostí. V prípade, že chce mať na svadbe aj svojho domáceho miláčika, nezabudnite sa opýtať, či si môžete do zariadenia priniesť zviera a koľko sa platí za jeho ubytovanie.

Kontaktná osoba

Dôležitým faktorom pri výbere miesta na svadbu by mal byť aj váš dojem z personálu, najmä osoby, ktorá zodpovedá za prenájom. Ak sa vám zdá neochotná alebo nesympatická, nie je to dobré znamenie. Môže vám to spôsobiť množstvo komplikácií pri zariaďovaní ďalších svadobných príprav na mieste, lebo vám nemusí vyhovieť alebo sa všetko bude vybavovať strašne zložito. Radšej sa rozhodnite pre lokalitu, v ktorej ste jednali s príjemným človekom, a kde vám hneď vyšli v ústrety, snažili sa vám ponúknuť množstvo možností a všetko, čo ste chceli sa dalo zariadiť. Takýto prístup nasvedčuje tomu, že budú veľmi ochotní aj počas vašej svadby a všetko tak bude prebiehať hladko a bez ťažkostí.

Na čo by ste sa mali opýtať pri prehliadke priestorov?

Platí cena za prenájom počas celého večera?

V niektorých zariadeniach za prenájom priestoru neplatíte a máte ho v cene menu, prípadne je zdarma do určitej hodiny. Ak máte svadbu v reštaurácií, je možné, že prenájom budete mať v cene zakúpeného menu a občerstvenia. To isté však môže platiť aj v hoteli, či na zámku. V niektorých zariadeniach však táto akcia platí len do pol noci. Preto si radšej preverte za aký čas vlastne platíte a koľko sa dopláca po prekročení tejto doby. Aj v prípade, že platíte prenájom zvlášť a zvlášť catering, sa radšej opýtajte, či cena ktorú platíte je za celý večer.

Takisto si zistite, či v danej lokalite poskytnú pomocný personál (prípadne, či si môžete priviesť vlastný, ak chcete mať niekoho konkrétneho) a koľko zaň budete platiť. Opäť, niekde je to zdarma, niekde zdarma do určitého času a potom sa platí každému čašníkovi zvlášť každá začatá hodina.

Čo všetko zahŕňa cena za prenájom?

Jednou z prvých vecí, na ktoré by ste sa mali opýtať pri prehliadne priestorov je nielen cena, ale aj za čo presne túto cenu platíte. Manažérovi priestorov určite položte tieto otázky:

 • Je v cene prenájmu aj personál, alebo sa mu platí hodinová sadzba navyše? Do kedy je nám personál k dispozícií?
 • Ktoré priestory sú naše? (v prípade, že ide o väčší komplex – niekde sa možno pripláca za využitie terasy).
 • Aký servis je v tejto cene? (obsluha počas celého večera, iba roznesenie menu, barman, …)
 • Je v cene prenájmu aj inventár? Čo všetko je v cene (stoly, stoličky, obrusy, príbor, taniere, poháre, …)? Prenajíma sa niečo zvlášť?

Aký poskytnete inventár?

Nestačí vedieť, že na mieste zabezpečia prestieranie a sedenie, potrebujete presne vedieť, čo sa pod tým myslí.

 • Máte vlastné obrusy? Ak áno, aké?
 • Zabezpečíte návleky na stoličky?
 • Sú k dispozícii aj nejaké dekoračné materiály (stuhy, organzu, tyl, …)?
 • Aké dekorácie poskytujete? Napríklad vázy (koľko a aké), svietniky (koľko a aké), sviečky, obrúsky, a podobne.
 • Budete stoly len prestierať alebo aj zdobiť?

Všetky tieto veci musíte vedieť, aby ste mohli ďalej plánovať výzdobu, prípadne si najať agentúru, ktorá vám ju zabezpečí.

Aké sú možnosti parkovania?

Ak si prenajímate lokalitu s vlastným parkoviskom, je zrejmé, že ho zdarma poskytnú aj pre vašich hostí. Ak však zvolíte reštauráciu, či hotel v centre, ktorý nemá vlastné parkovisko, môže byť parkovanie pre hostí naozaj obtiažne. Preto si radšej zistite, kde sa dá v okolí parkovať, respektíve, aké sú ceny a hostí informujte, hneď ako potvrdia účasť.

Ako vyzerajú toalety?

Môže sa to zdať ako maličkosť, ale v danom zariadení strávite niekoľko hodín – vy aj vaša rodina a priatelia. Preto si pozrite toalety, ktoré budete mať k dispozícií. Predsa len počas večera ich navštívite určite niekoľko krát, aj keď len, aby ste sa prepudrovali, či skontrolovali si účes. Ak napríklad nemajú na toalete zrkadlo, je to zlé znamenie.

Ako bude usporiadaný priestor?

Stoly, stoličky, pódium, DJ, kapela, tanečný parket, stoly s občerstvením, stôl na dary a priania a podobne – to všetko má svoje miesto v svadobnej sále. Aby ste vedeli ako plánovať výzdobu, potrebujete mať informácie o rozložení stolov a umiestnení ďalších častí sály. Zároveň potrebujete vedieť aký tvar majú stoly, ako vyzerajú stoličky a podobne.

Do kedy sa môžeme zdržať?

Naozaj veľmi dôležitá vec, ktorú si treba hneď na začiatku ujasniť je, do kedy môžete priestory využívať. Bolo by určite veľmi nepríjemné, keby vám uprostred zábavy prišiel manažér zariadenia povedať, že zatvárajú a vy muslíte končiť.

Do kedy treba po sebe upratať?

Poslednou vecou, ktorá vás zaujíma pri výbere miesta, je jeho upratovanie po zábave. Bohužiaľ, aj to je realita svadby. Opýtajte sa, či priestor upracú sami, alebo je to na vás. Ak musíte upratať vy, hneď sa dohodnite kedy, aby ste vedeli informovať dodávateľov, ktorí budú odnášať svoj inventár, či pripravili rodinu a priateľov, aby vám pomohli.

Máte detský kútik/ sedačku?

Ak na svadbu pozývate aj rodiny s deťmi, uistite sa, že pre ne majú sedačky ku stolom, respektíve detský kútik, kde by sa mohli drať. Ak príde niekto s batoľaťom, opýtajte sa aj na prebaľovací kút.

Čo ak bude zlé počasie?

Bohužiaľ, pekné počasie vám nikto nemôže zaručiť, preto ak ste sa rozhodli pre svadbu vonku, zistite, aký je záložný plán v prípade zlého počasia. Ak na danom mieste žiaden nemajú, prejdite rovno na ďalšiu lokalitu. Určite nechcete pred oltárom stáť zmoknutá ako kura. Dážď je síce romantický a pravdepodobne vám pršať nebude, ale kto vie?

Comments are closed.