Čo potrebujete vedieť o skúške svadobných šiat?

19
júl
2017
Komentáre vypnuté na Čo potrebujete vedieť o skúške svadobných šiat?

Na výber svadobných šiat sa zrejme každá nevesta teší najviac z celého plánovania svadby. Aby ste mali predstavy, čo ako taká skúška svadobných šiat prebieha, prečítajte si tento článok. 🙂

  1. Objednanie

“Je potrebné sa na skúšku svadobných šiat objednať?” Jedna z najčastejších otázok, s ktorými sa zrejme stretáva každý svadobný salón. Odpoveď ja viac menej jasná – pokiaľ je tá možnosť tak určite áno.

Neriskujte, že práve v čase, keď vy pôjdete hľadať svoje vysnívané svadobné šaty, ich bude v salóne skúšať iná nevesta a vám sa nebude môcť nikto profesionálne venovať. Určite si preto popredu v salóne dohodnite termín skúšania.

  1. Kedy sa objednať

Začať sa vážne zaoberať svadobnými šatami je ideálne 6 – 8 mesiacov pred svadbou. Spodná hranica je najmä kvôli stresu a istote 3 mesiace, lebo neskôr už môžu byť vaše vysnené šaty rezervované a salón pre vás nestihne objednať nové. Lepšie je mať svadobné šaty zabezpečené aj rok pred svadbou ako posledný mesiac nemôcť žiadne nájsť. Ideálne je počas posledných 3 mesiacov pred svadbou na šatách robiť len drobnejšie úpravy ako je skracovanie či vypínanie vlečky.

Svadobné šaty by ste tiež nemali vyberať príliš skoro (viac ako 8 mesiacov pred svadbou), lebo medzičasom môžu prísť do salónov nové modely, alebo sa vám môže zmeniť postava, vkus, či preferencie. Ak však máte jasnú predstavu o tom čo chcete, postava sa vám už nejaký čas nemení a neplánujete do svadby chudnúť, či priberať, nebojte sa šaty objednať aj rok pred svadbou.

  1. Priebeh skúšky

Je to bezpochyby veľmi príjemná záležitosť, najmä pokiaľ ste v dobrom salóne s milými a ochotnými pracovníčkami. Štandardne, pokiaľ nemáte nejakú svoju predstavu, spoločne s personálom prídete na to, čo by ste si vlastne predstavovali. Poskúšame rôzne typy a štýly šiat, s rôznymi zdobeniami a z rôznych materiálov, a keď nájdeme ten štýl, ktorým vám sedí, budeme sa ho držať až postupne nájdeme tie pravé.

Ak máte jasnú predstavu o tom, čo hľadáte, je potrebné aby ste to v svadobnom salóne čo najlepšie popísali, prípadne si prineste obrázok šiat, aké sa vám páčia, alebo aj názov konkrétneho modelu, ktorý chcete skúšať (svadobné salóny majú zvyčajne na internete svoju ponuku, v ktorej si môžete popredu nájsť šaty, ktoré sa vám páčia). V prípade, že v salóne práve nemajú presne tie šaty, ktoré ste si vybrali, personál vám ponúkne svadobné šaty čo najbližšie vašej predstave.

Prvé šaty, ktoré vyskúšate, nemusia hneď sadnúť, aj keď to boli vaše vysnívané. Na nich si poviete s personálom salónu, čo sa vám páči a čo nie, uvidíte čo vám pristane a podobne a na základe toho vám potom v salóne budú ponúkať ďalšie šaty, kým nenájdete tie správne. 🙂

Šťastné sú tie dámy, ktoré si svoj svadobný úlovok nájdu na internete a presne ten si prídu do salónu vyskúšať, prípadne s ním už aj rovno odídu.

  1. Trvanie skúšky

Trvanie skúšky je pomerne rozličné a závisí od jednotlivých salónov a taktiež náročnosti nevesty. Sú salóny, ktoré poskytujú 30 min a sú salóny ktoré vám hneď na začiatku dajú celú hodinu, pričom  ju neskôr aj predĺžia, ak nevesta stále skúša a má seriózny záujem.

Túto informáciu odporúčam zistiť si vopred pri objednávaní, aby ste hneď od prvej chvíle vedeli, ako ste na tom časovo. Prípadne môžete pri objednávke na skúšku hneď nahlásiť koľko šiat z ponuky salónu by ste radi vyskúšali, aby si na vás mohli vyhradiť dostatok času.

  1. Počet skúšok

Počet skúšok závisí najmä od komplikovanosti vašej postavy a modelu svadobných šiat, ktorý zvolíte. Pokiaľ si na prvý krát nájdete šaty, ktoré vám úplne skvele sadnú, aj čo sa týka strihu, veľkosti, dĺžky a podobne, potom sa nemusíte viac zapodievať žiadnymi skúškami a šaty si hneď odnesiete so sebou, alebo zarezervujete a prídete si pre ne 1-2 dni pred svadbou. Štandardne však býva problémom dĺžka, trošku padajúce či odstávajúce ramienka, vypnutie vlečky, či iné drobné nedokonalosti. V takom prípade bývajú skúšky 2-3 podľa toho, čo všetko sa na šatách upravuje. Viac ako 3 skúšky sú potrebné len zriedka, keď ide o komplikované a rozsiahle úpravy, ktoré treba robiť na viac pokusov, prípade ešte aj mnoho malých úprav.

  1. Pomocníci

Väčšinou sa skúšky okrem nevesty a personálu zúčastňuje aj niekto z nevestiných blízkych. Určite je to veľmi prínosné, pretože budúca nevestička tak má pocit, že má pri sebe naozaj niekoho komu môže veriť, niekoho, kto ju aj pozná jej vkus.

Avšak aj tu platí, že menej je viac, pretože v prípade príliš veľkého obecenstva, môžu vznikať rôzne názorové nezhody a nevesta si tak nakoniec nebude môcť vybrať nie kvôli sebe, ale kvôli ostatným.

  1. Prvé pocity

Pri skúške svadobných šiat sa zvyčajne stretávame s dvomi pravdami:

  1. a) Nevesta si nájde šaty na internete, vyskúša si ich v salóne a hneď jej padnú do oka aj na postavu, skrátka, láska na prvý pohľad, a hneď si ich aj spokojne odnesie. Vtedy netreba špekulovať a dať na ten prvotný pocit.
  2. b) Druhá možnosť je, že nevesta vidí šaty na vešiaku a povie, že to vôbec nie je jej štýl a tento model nezodpovedá jej predstave, ale nakoniec si ich predsa len vyskúša a zamiluje sa. Nakoniec zo salónu odchádza so svadobnými šatami, o ktorých si v prvom momente myslela, že jej určite nebudú dobré, že to vôbec nie je jej štýl, alebo sa jej skrátka na vešiaku absolútne nepáčia. Svadobné šaty si treba v prvom rade vyskúšať, až potom naozaj vyvodzovať závery, pretože na vešiaku ukážu úplne inak ako na postave. Tiež treba myslieť na, že ak sa vám niektorý model páči / nepáči na obrázku na modelke, nemusí rovnako vyzerať aj na vás. Každá žena je iná a pristane jej iný typ šiat. Preto skrátka skúšajte čo sa dá, kým nenájdete tie správne svadobné šaty pre vás.

Dúfame, že vďaka tomuto článku si viete lepšie predstaviť, čo váš čaká na skúške svadobných šiat, a že to pre vás bude naozaj skvelý zážitok. Ak sa chystáte skúšať s partiou kamarátok, môžete si to spestriť aj nejakým tým šampanským a jahodami, aby ste sa cítili ako pravá rozprávková nevesta. 🙂 Aj také sme už zažili v našom salóne. 🙂

 

 

Comments are closed.