Časté omyly pri výbere farieb na svadbu a ako sa im vyhnúť

25
jún
2015
Komentáre vypnuté na Časté omyly pri výbere farieb na svadbu a ako sa im vyhnúť

Výber farebnej kombinácie je jednou z najdôležitejších vecí pri plánovaní svadby. Farebná kombinácia určuje celkový dojem zo svadby a taktiež ovplyvňuje ďalšie rozhodnutia ako výber kvetinovej výzdoby, šiat pre družičky, vzhľad pozvánok a podobne. Výber farieb na svadbu, samozrejme, záleží od vášho vkusu a fantázie, sú však isté pravidlá, ktorými je dobré sa riadiť, repsekntíve omyly, ktorým by ste sa mali vyhnúť, aby ste nakoniec s výsledkom boli spokojní a vaša svadba bola naozaj krásna.

Plánovanie bez farieb

Prvou a asi najväčšou chybou, ktorú ľudia robia je, že sa pustia do plánovania svadby skôr ako sa dohodnú na farebnej kombinácii. Môže to znieť ako malichernosť, keď treba zabezpečiť množstvo takých dôležitých vecí ako je miesto, občerstvenie, svadobné šaty, a podobne. Bez farebnej kombinácie sa však, bohužiaľ, ďaleko nepohnete. Ak neviete aké farby chce použiť, nemôžete napríklad začať plánovať výzdobu. Ak si hneď na začiatku nestanovíte farebnú kombináciu, ktorej sa budete počas celého plánovania držať, môže sa tiež stať, že skončíte s množstvom prvkov, ktoré sú sami o sebe pekné, ale spolu vôbec neladia.

Menej je niekedy viac

Na svete je množstvo farieb a na svadbu sa ich hodí naozaj veľa. Nikto nepovedal, že vaša farebná kombinácia musí pozostávať z dvoch alebo troch základných farieb. Dajte si však pozor, aby ste nakoniec nepracovali s 50 odtieňmi ružovej. 🙂 Keď sa neviete rozhodnúť, radšej si nechajte poradiť od niekoho nestranného. Dobrá voľba je tiež zvoliť jednu, či dve základné farby a potom používať jednotlivé odtiene týchto farieb, aby ste dostali veľmi efektnú kombináciu „tón v tóne“ (keď sa napríklad rozhodnete pre fialovú, môžete si vyskladať výzdobu z tmavo fialovej, fialovo-ružovej a levanduľovej).

Na priestore záleží

Veľa párov pri výbere farieb nepočíta s farebnou kombináciou priestoru, v ktorom sa svadba bude konať. Vzhľad priestoru však výrazne ovplyvňuje celkový dojem a preto by aj farby, ktoré zvolíte mali ladiť s priestorom. Ak ste si napríklad vybrali historickú budovu so zlatým, maslovým a bordovým interiérom, ťažko bude ladiť s modro-zelenou kombináciou. Ak ste už vybrali farebnú kombináciu a ste o nej presvedčení, ale nemáte ešte priestor, určite pri jeho výbere zvážte aj to, či sa hodí do vašej vysnívanej palety farieb. V prípade, že ste priestor vybrali skôr ako farebnú kombináciu, zvážte pri jej výbere, ktoré farby sa do vašej svadobnej sály hodia a potom vyberajte spomedzi nich.

Nie je ružová ako ružová

Vždy sa uistite o akom odtieni sa hovorí. Ružových je veľa, ale takisto aj béžová, či žltá môžu mať veľa odtieňov. Ak vám v reštaurácii sľúbia bledučko ružové obrusy, môže to pre nich byť úplne iná farba ako je vo vašej predstave. Či už ide o kvety, pozvánky, šaty družičiek, sviečky alebo len servítky na stoly, vždy sa presvedčte, že s daným dodávateľom hovoríte o tom istom odtieni. Každý si totiž môže pod jedným názvom predstaviť inú farbu.

 

Aj biela je farba

Biela je prvá farba, ktorá vás napadne, keď sa povie svadba a napriek tomu na ňu ľudia často zabúdajú. Aj čisto biela svadba môže byť krásna, ak skombinujete rôzne povrchy, materiály a vzory (volány, čipka a pod.) a narušíte tak jednoliatosť. Samozrejme, nikdy nebude úplne čisto biela – stonky a listy kvetov dodajú jemné akcenty zelenej, príbory a svietniky zas môžu bielu doplniť striebornou, či zlatou. Ak túžite po čisto bielej výzdobe, dajte si veľký pozor, aby nakoniec výzdoba nepôsobila fádne.

Ak naopak vaša predstava vôbec nezahŕňa bielu, musíte to jasne vysvetliť každému, kto sa podieľa na príprave výzdoby. V reštaurácii možno automaticky dávajú na stoly biele obrusy – ak ich nechcete, treba to povedať.

Kontrast je dôležitý

Pri voľbe farieb je veľmi dôležitý kontrast. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek farbu, nemôžete mať v tomto odtieni všetko (pozvánky, šaty družičiek, obrusy na stoloch, servítky, mašle na stoličkách a tak ďalej). Nezabudnite, že celok vždy treba narušiť nejakými detailmi – môžu to byť svietniky, prestieranie, kvety na stoloch, servítky, mašle na stoličkách a podobne. V prípade čisto bielej svadby, môžu jednoliatosť narušiť rôzne tvary a materiály, lesklý verzus matný povrch, či trčiace zelené stonky a listy z kvetinovej výzdoby.

Šaty pre družičky

Farba šiat pre družičky by mala, samozrejme, korešpondovať s celkovou farebnou schémou. Myslite však aj na to, že nie každá farba vyzerá dobre na šatách a nie všetky farby ladia so všetkými strihmi – inak povedané: farba, ktorá vyzerá pekne na šatách nad kolená nemusí vyzerať dobre na dlhých šatách po členky. Najlepšie urobíte, ak sa stretnete so svojimi družičkami a necháte ich vyskúšať viaceré farby šiat, ktoré zodpovedajú vašej palete. Podľa toho sa potom jednoducho rozhodnite, ktorú použijete. Družičky nemusia mať všetky rovnaké šaty. Môžete zvoliť rôzne odtiene z tej istej farby, alebo aj viacero farieb, ktoré ladia s vybranou farebnou kombináciou.

Nezabúdajte na svadobnú tortu

Svadobná torta je síce len dezert, ktorý sa o polnoci rozkrája a zje, ale dovtedy možno bude vystavená na stole so zákuskami všetkým na očiach. A hlavne ju budete pred všetkými krájať. Ak ste napríklad nikde nepoužili bielu farbu, jediná biela torta bude svietiť a kaziť celkový dojem. Preto sa pri výbere zákuskov zamyslite, ktorá zo vašej palety farieb bude vyzerať dobre na svadobnej torte a tortu pekne zlaďte s výzdobou. Ak si nie ste istí, jednoducho sa poraďte s cukrármi. Možností je naozaj veľa a šikovní cukrári vám určite upečú tortu v akejkoľvek farbe (alebo farbách) si poviete.

Pravidiel ohľadom farieb na svadbu je síce mnoho, ale nemusíte sa tým príliš trápiť. Najdôležitejšie je, aby spolu farby ladili a svadba tak pôsobila vkusne a jednoliato, nie chaoticky. Ak si s výberom neviete rady, poproste o pomoc kamarátky, niekoho z rodiny, alebo sa obráťte na odborníkov. Množstvo inšpirácie na farebné kombinácie nájdete napríklad na webstránke Pinterest.com. V prípade, že túžite po niečom výnimočnom, nebojte sa experimentovať, niekedy aj neočakávané kombinácie vyzerajú nádherne (napríklad pestrá kombinácia oranžovej a bledo modrej alebo tyrkysovej a ružovej). Nebojte sa tiež vyberať tmavšie a zemité farby a kombinovať ich s jemnejšími farbami (napríklad čierna a bledo ružová, sivá a zlatá, či odtiene hnedej v kombinácií s bledučko modrou).

Comments are closed.