Ako vybrať svadobné topánky?

23
august
2017
Komentáre vypnuté na Ako vybrať svadobné topánky?

Každá nevestička si určite dá veľmi záležať na výbere svadobných šiat, ktoré sú základom jej svadobného “looku”. Veľmi dôležité je však aj to čo je pod šatami, a to svadobné topánočky. 🙂 Topánky nielen dopĺňajú celkový štýl nevesty, ale majú aj podstatný vplyv na jej pohodlie. Výber vhodných topánok závisí od rôznych faktorov a v tomto článku si povieme, čo všetko treba zvážiť.

1. Typ šiat

V zásade platí, že všetkého veľa škodí. Preto, ak máte naozaj krásne honosné šaty s výrazným zdobením, topánky by už nemali byť ďalšou dominantou. Lepšie je zvoliť neutrálne odtiene a žiadne alebo minimálne zdobenie. Topánočky môžete ozvláštniť jemnou čipkou, prípadne drobnými kamienkami či flitrami, všetko však v malom, rozumnom množstve. V prípade, že ste zvolili naozaj výrazné svadobné šaty s bohatým zdobením na korzete aj sukni, vyberte k nim radšej naozaj jednoduché topánky bez ozdôbok. Pokiaľ ide o opätok a celkový tvar topánky, pri honosnejších šatách sú vhodné topánky na vyššom užšom opätku (lodičky alebo sandále), ktoré budú korešpondovať so štýlom svadobných šiat.

Naopak, ak ste zvolili jednoduchšie svadobné šaty, pokojne si môžete dovoliť aj výraznejšie topánky. Napríklad hladké saténové šaty bez zdobenia nádherne oživíte topánočkami vo výraznej farbe, prípadne aj s výraznou ozdobou (mašľou, či brošňou).

Pri veľmi jednoduchších typoch šiat – s padavými sukňami, môžete zvoliť aj balerínky, alebo sandálky bez opätkov. Samozrejme, aj tu je dôležité dbať na to, aby topánky nepôsobili príliš bežne, ale aby naozaj zapadli do svadobného výzoru.

2. Štýl svadby

Svadobné topánočky by mali korešpondovať aj s celkovým štýlom svadby. Ak ste napríklad zvolili svadbu v štýle jednoduchej elegancie, najvhodnejšie budú klasické lodičky v bielej, či ivory farbe bez ozdôbok, prípadne ozdobné decentnou mašličkou alebo drobnou brošňou. Topánky potom ozvláštni napríklad krížové alebo “tanečné” zapínanie.

Ak ste sa rozhodli pre romantickú svadbu, ideálne budú topánočky v jemných pastelových farbách, zdobené čipkou, mašličkou, či kvetmi. Ak ich chcete oživiť, môžete tak urobiť napríklad prostredníctvom výrazne farebnej mašličky.

V prípade, že plánujete rozprávkovú svadbu na zámku, môžete si dovoliť aj výraznejšie topánočky s viacerými ozdobami (napríklad trojitá mašľa vpredu a brošňa alebo korálky na päte).

Dôležité tiež je držať sa farebnej kombinácie, ktorú ste zvolili na svadbu, aby s ňou vaše topánky korešpondovali. V prípade, že máte svadbu v odtieňoch bielej, môžete si dovoliť aj topánočky výraznejšej farby, ktoré celkovo jednoduchý štýl oživia. Potom je dobré zladiť ich s nejakým detailom na ženíchovi, napríklad motýlikom.

3. Priestor

Pri výbere svadobných topánok, je dôležité zvážiť aj priestor, v ktorom ich budete mať obuté. Ak sa svadba koná vnútry v svadobnej sále, konferenčnej miestnosti, reštaurácií, či kultúrnom dome sú najvhodnejšie klasické lodičky. Ich štýl potom prispôsobte typu sály. Do honosnej sály sa hodia zdobenejšie, výraznejšie topánky, do jednoduchej konferenčnej miestnosti zas jednoduchšie lodičky bez zdobenia alebo s menším počtom ozdôb

V prípade svadby vonku krásne ukážu sandálky, nakoľko svadba sa pravdepodobne koná v lete. V prípade uvoľnenej svadby vonku, môžete zvoliť sandálky bez opätku v bomémskom štýle.

4. Výška partnera

Výšku partnera by ste mali zvážiť pri výbere výšky opätku vašich svadobných topánočiek. Nižšie dámy s vysokými partnermi často volia vyšší opätok, aby sa mu aspoň trochu vyrovnali a naopak vyššie dámy, alebo nevestičky, ktorých partner je skôr nižšej postavy si vyberajú topánky s nižším opätkom, prípadne bez opätku, aby neboli vyššie ako ich nastávajúci.

Veľkým trendom sú v dnešnej dobe aj “svadobné tenisky”, keďže tradície idú mierne do úzadia. Preto, ak nie ste za prílišnú eleganciu a potrebujete byť čo najmenšia, skúste to s bielymi plátenkami, ktoré si prípadne viete aj sama dozdobiť našitím rôznych kamienkov a korálikov, aby ste im dodali trošku svadobného nádychu.

5. Počasie

Počasie vám samozrejme nemôže nikto zaručiť, môžete ho len odhadnúť. Pri zimných svadbách, keď sa očakáva chladné počasie, sú skvelou voľbou svadobné čizmičky. Príjemne zahrejú a krásne doplnia zimný výzor nevesty. V lete sú zas ideálne sandálky, na jeseň a jar sú najistejšou voľbou lodičky (s otvorenou alebo zavretou špičkou, prípadne otvorenou pätou alebo bokmi). Ak sa svadba koná v období, kedy je počasie veľmi neisté, zvoľte radšej neutrálne topánočky, napríklad plné lodičky (s otvorenou alebo zavretou špičkou) alebo majte pripravené dva páry topánok a ráno sa podľa počasia rozhodnete, ktoré si obujete (prípadne sa na svadbe prezujete, ak sa zmení počasie).

Dúfame, že sme Vám pomohli urobiť si predstavu, aké topánočky by boli na vašu svadbu najvhodnejšie. Ak stále váhate, alebo jednoducho neviete nájsť tie pravé topánočky na váš veľký deň, v našom svadobnom salóne v Bratislave máte jedinečnú možnosť nadizajnovať si ich úplne sama. Tešíme sa na Vás. 🙂

Comments are closed.