Ako ušetriť na svadbe

03
september
2015
Komentáre vypnuté na Ako ušetriť na svadbe

Plánovanie svadby môže byť veľmi stresujúce a náročné, a to najmä ak pracujete s obmedzeným rozpočtom. Pripraviť peknú svadbu sa však dá aj s menším obnosom peňazí, ak viete ako na to.

V prvom rade sa pripravte na to, že budete musieť robiť ústupky a niekde upustiť od svojich predstáv, preto si na začiatku stanovte priority a tých sa držte.

V prípade, že si svadbu naozaj nemôžete dovoliť, odporúčam radšej chvíľu počkať a niečo si našetriť ako sa brať za každú cenu. Podpísať papiere na úrade a potom sa navečerať s rodinou u vás doma nie je práve to, čo vám zabezpečí krásne spomienky na celý život. Svadba je predsa len jeden z najvýznamnejších dní v živote a preto by ste ho mali aj patrične osláviť.

Vyhľadajte pomoc odborníkov

Najímať si svadobnú agentúru s obmedzeným rozpočtom sa môže zdať ako zbytočné míňanie peňazí, môže to však byť práve naopak. Agentúry majú široký zoznam spolupracovníkov a vyznajú sa v oblasti, často majú s obchodnými partnermi rôzne dohody o poskytnutí zľavy a podobne. Preto vám vedia nájsť vhodných dodávateľov, tak, aby ste sa zmestili do stanoveného rozpočtu. Ak si chcete svadbu pripraviť sami, môžete využiť svadobné poradenstvo, v rámci ktorého vám koordinátorka odporučí vhodných dodávateľov, pomôže rozplánovať rozpočet a dá užitočné tipy a rady ohľadom organizácie svadby.

Vyberte dátum mimo sezóny

Jednou z prvých vecí, ktoré by ste mali vyriešiť je dátum svadby. Ak sa rozhodnete zobrať mimo svadobnej sezóny, budete mať nielen väčší výber lokalít, ale aj ceny budú nižšie. “Mimo sezóny” nemusí znamenať len na jeseň alebo v zime, pokojne môžete mať svadbu aj v lete, stačí, ak vyberiete deň uprostred týždňa a nie typickú sobotu alebo piatok, kedy sa koná najviac svadieb.

Rozpočítajte si rozpočet

Pri plánovaní svadby s obmedzeným rozpočtom je veľmi dôležité, aby ste mali pripravený podrobný rozpočet a poctivo sa ním riadili. Najskôr sa rozhodnite, koľko ste ochotní zaplatiť za jednotlivé položky. Keď si určíte koľko, za ktoré položky môžete minúť, bude sa vám ľahšie rozhodovať pri plánovaní.

TIP: Najväčšiu sumu by ste si mali vyhradiť na miesto a občerstvenie. Väčšinou táto položka tvorí minimálne 40% celkového rozpočtu.

Poproste o pomoc rodinu  a známych

Ak zistíte, že vám svadba z vášho súčasného rozpočtu vôbec nevychádza, skúste o pomoc požiadať rodinu a známych. Niekto vám možno namiesto svadobného daru napečie, niekto iný možno vie vybaviť priestory zdarma, kamarátky vás môžu zadarmo nalíčiť a učesať, a podobne. Prípadne sa Vám hostia namiesto svadobných darov môžu vyskladať na samotnú svadbu.

Nikdy neviete, kde sa kto objaví. Preto skôr, ako začnete oslovovať obchody, oslovte najskôr vašich najbližších. Vypíšte zoznam základných vecí, ktoré by ste potrebovali ako kvety, torta a zákusky, DJ, fotograf, tlač oznámení a pod. a ten pošlite všetkým kamarátom a rodine. Možno máte v rodine DJ a fotografa, o ktorých ste nevedeli a keď ich pozvete na svadbu, spravia vám to zadarmo.

Obmedzte počet hostí

To, že máte obmedzený rozpočet ešte neznamená, že môžete na svadbu pozvať len rodinu. Vytvorte si zoznam ľudí, ktorých by ste naozaj chceli mať na svadbe bez ohľadu na to, aký máte rozpočet. Potom zistite, koľko by stálo občerstvenie pre tento počet ľudí na viacerých miestach, a ak sa vám to bude zdať stále veľa, začnite z tohto zoznamu vyškrtávať ľudí, kým sa nedostanete na vyhovujúcu cenu. Okrem toho zvážte, že niektorých ľudí pozvete na obrad a potom až na zábavu, povedzme po 8 hodine (tak ušetríte množstvo peňazí za svadobné menu a budete môcť obrad aj svadobnú oslavu zdieľať s každým, s kým chcete).

Vyberte skromnejší priestor

Najväčšou položkou v rozpočte zvyčajne býva lokalita a svadobné menu. Aby ste ušetrili, nemusíte mať svadbu na dvore vašej starej mamy ani v polorozpadnutom kultúrnom dome v priľahlej dedine – pekné miesta na svadbu nájdete aj za rozumnú cenu. Možností je viacero. Môžete mať svadbu v reštaurácií, či v nejakom lacnejšom penzióne, kde máte hneď zabezpečené aj jedlo alebo si prenajať nejaké lacnejšie priestory a zabezpečiť catering.

TIP: Skôr ako definitívne potvrdíte dátum svadby, zistite si pre istotu, aký je cenový rozdiel v prenájme priestorov počas a mimo sezóny. V niektorých zariadeniach môže byť cena rovnaká počas celého roka, a vo všetky dni v týždni a v niektorých sa môže líšiť.

Ušetrite na občerstvení

Občerstvenie tvorí naozaj veľkú položku v svadobnom rozpočte. Cenu za občerstvenie môžete znížiť nasledovne:

  • namiesto celého menu zabezpečte len studený bufet
  • obmedzte počet koláčov
  • poproste rodinu, aby priniesla nejaké občerstvenie alebo si ho pripravte sami
  • požiadajte kamarátov, aby prišli na oslavu o niečo neskôr a budete musieť zaplatiť len za večeru s rodinou
  • predplaťte len určitý počet nápojov (napríklad prípitok, minerálku a víno) a všetko ostatné si môžu hostia kúpiť pri bare.

Možností je naozaj veľa, skúste sa len zamyslieť, čo by vám vyhovovalo najviac.

Vyrobte si sami

Krásnu svadobnú výzdobu môžete aj vlastnoručne vyrobiť. Existuje množstvo návodov, ako vyrobiť krásne kvety z papiera, alebo servítok. Namiesto váz použite zaváraninové poháre alebo iné sklenené nádoby, ktoré nájdete doma. Tie potom môžete ozdobiť čipkou, trblietkami, alebo natrieť farbou. Ako svietniky zas môžete použiť napríklad vínové fľaše. TIP: Nastriekajte ich nejakou metalickou farbou a budú vyzerať naozaj krásne.

Vyrobiť zvládnete aj menovky pre hostí, či svadobné oznámenia. Do vyrábania môžete zapojiť celú rodinu alebo poprosiť o pomoc kamarátky. Možností je naozaj veľa a internet je plný návodov.

Ušetrite na kvetoch

Ak chcete mať vo výzdobe živé rastlinky, môžete použiť zeleň, ktorá je omnoho lacnejšia ako kvety a doplniť ju umelými kvetmi, či kvetmi z papiera. Ak trváte na živých kvetoch, poproste kvetinárov, aby do kytíc a aranžmánov pridali viac zelene.

Ak sa vám kytice so zeleňou nepáčia a túžite po čisto kvetinovej výzdobe, môžete skúsiť nakúpiť kvety vo veľkosklade a potom ich len poukladať do váz. Vyberajte čo najmenej druhov, nakoľko kvety vo veľkosklade sa predávajú v balíkoch po 10, či 20 kusoch (ak by ste používali veľa druhov, potrebovali by ste z každého menej kusov a neoplatilo by sa vám to) a určite voľte kvety, ktoré sú práve v sezóne – sú ľahšie dostupné a preto budú lacnejšie.

Ďalším spôsobom ako ušetriť na kvetoch je použiť tie isté kvety na viac spôsobov. Svadobná kytica aj kytice družičiek vás určite budú stáť nemálo peňazí a keď bude po obrade, bude ich treba niekam odložiť. Prichystajte na svadobné stoly prázdne vázy s vodou a po príchode do svadobnej sály jednoducho vašu kyticu umiestnite do stredu stola pre novomanželov a kytice družičiek na ostatné stoly. Ak máte viac stolov ako družičiek, jednoducho niektoré stoly ozdobte popredu rovnakými kyticami. Takto budete mať istotu, že celá vaša kvetinová výzdoba spolu ladí a ušetrí vám to množstvo peňazí.

Zdvojujte

Aby ste ušetrili, použite ten istý predmet dva krát. Napríklad čísla stolov napíšte na vázy, dary pre hostí využite zároveň ako menovky (napíšte meno na darček), takisto môžete zdvojiť aj úlohy = napríklad DJ môže byť zároveň aj moderátor, prípadne využite výhodné balíčky zdvojených služieb napríklad DJ + fotograf, fotograf + kameraman a pod.

Nakupujte od neviest

Nie všetky dekorácie sú len na jedno použitie. Množstvo neviest po svadbe predáva veci, ktoré už nevie využiť a pritom sú ako nové, lebo sa použili len raz. Pozrite si rôzne svadobné bazáre na fórach (napríklad www.mojasvadba.sk) a možno sa vám podarí nájsť presne to, čo hľadáte, ale o polovicu lacnejšie. Takto môžete nakúpiť napríklad použité vázy, svietniky, stuhy na stoličky, či obrusy, ale dokonca aj svadobné šaty alebo oblek.

Oslovte poloprofesionálov

Ak zháňate hudobníkov, či tanečnú skupinu na čepčenie, skúste osloviť niekoho, kto sa tým neživí. Napríklad záujmové skupiny a krúžky, alebo študentov umeleckých škôl. Títo ľudia môžu byť rovnako dobrí ako profesionáli, ale spravia vám omnoho lepšiu cenu.

Buďte online

Byť online je v dnešnej dobe základom, a pri svadobných prípravách sa vám to zíde viac, ako si myslíte. Nielen, že niektoré veci na internete zoženiete lacnejšie ako v kamenných predajniach, ale zároveň vám všetko pošlú priamo domov. Okrem toho vám veľa peňazí ušetrí aj posielanie online pozvánok. Na internete nájdete zadarmo množstvo vzorov na svadobné pozvánky, ktoré si môžete stiahnuť a potom ich rozposielať emailom. Nikoho z vašich priateľov to neurazí a vám to ušetrí peniaze za tlač a poštovné. Vytlačiť môžete dať len niekoľko kusov pozvánok, pre rodinu, ktorá nepoužíva internet.

Comments are closed.