5 vecí, ktoré by ste si mali ujasniť skôr, ako pôjdete vyberať svadobné šaty

13
september
2017
Komentáre vypnuté na 5 vecí, ktoré by ste si mali ujasniť skôr, ako pôjdete vyberať svadobné šaty

Každá z nás sa určite nevie dočkať, kedy sa vydá hľadať svoje vysnené svadobné šaty. To je samozrejme pochopiteľné – výber svadobných šiat je určite jednou z najzaujímavejších úloh, ktoré vás čakajú pri plánovaní svadby. Skôr ako sa však vydáte „na lov“ dokonalých šiat, mali by ste si ujasniť niekoľko vecí.

1 Rozpočet

Tým nemyslíme celkový svadobný rozpočet (aj keď aj ten by ste mali mať už pripravený v čase, keď idete vyberať šaty), ale rozpočet, ktorý máte na svadobné šaty, respektíve suma, ktorú si môžete dovoliť, alebo ste ochotné za ne dať.

Nech už je tá suma akákoľvek vysoká, treba ju držať v hlave a skúšať len šaty, ktoré sa zmestia do vášho rozpočtu. Zbytočne by vás stresovalo, keby ste našli dokonalé svadobné šaty, ktoré stoja dvojnásobok toho, čo si môžete dovoliť. V prípade, že ste ochotná z rozpočtom na šaty hýbať podľa potreby, majte aj pripravený plán, kde budete robiť kompromisy aby ste si mohli dovoliť šaty svojich snov (Napríklad: ak budú šaty drahšie o 300€ oproti pôvodnému plánu, investujete o 200€ menej na výzdobu a o 100€ menej na DJa).

Ak vôbec nemáte predstavu, koľko by ste chceli za svadobné šaty minúť, respektíve ako sa pohybujú ich ceny, oslovte najskôr niekoľko salónov a opýtajte sa v akých cenách sa u nich pohybujú šaty alebo skúste nájsť cenníky na internete. Podľa toho sa potom rozhodnete, koľko do šiat investujete vy.

Model 1047

2 Ročné obdobie (dátum svadby)

Pri výbere svadobných šiat je veľmi dôležité vedieť aj v akom ročnom období sa bude svadba konať a teda, aké počasie asi môžete očakávať. Samozrejme, počasie nemôžete presne predpovedať, môžete však počítať s nejakým orientačným odhadom (v lete očakávame skôr horúčavy, na jeseň dážď a v zime mrazy). Ak chcete mať presnejšie informácie, môžete si vyhľadať štatistiky o počasí v daný mesiac alebo dokonca deň.

Vedieť aké bude počasie, je dôležité pre vaše pohodlie. Svadobné šaty samozrejme musia byť krásne a musia vám sedieť, ale mali by byť pre vás aj pohodlné, lebo v nich strávite niekoľko hodín – trpieť v nepohodlných šatách vám len zbytočne pokazí zážitok zo svadby. Preto svadobné šaty prispôsobujte aj počasiu, ktoré na svadbe očakávate – na leto voľte skôr odhalené šaty (bez rukávov) z ľahších materiálov, v zime pokojne zvoľte aj ťažké šaty s dlhým rukávom (ale si zabezpečte bolerko či kabátik, ktorým sa v prípade potreby zakryjete).

Model 1064

3 Štýl svadby

Svadobné šaty by mali ladiť s celkovým štýlom, v ktorom bude svadba. Preto by ste si mali najskôr ujasniť, ako má vaša svadba vyzerať – Bude to honosná oslava na zámku alebo skôr komorná hostina v reštaurácií? Predstavujete si klasickú alebo modernú svadbu? Ťahá vás to skôr k jednoduchej elegancii alebo rozprávkovej romantike? Tieto a ďalšie podobné otázky si s partnerom potrebujete zodpovedať hneď na začiatku, aby ste vedeli, akým smerom sa bude uberať plánovanie svadby a mohli tomu prispôsobiť výber jednotlivých položiek, ako sú napríklad aj svadobné šaty.

Model 1061

4 Miesto

Ak keď vyberať svadobné šaty je zrejme prvou vecou, ktorú by ste najradšej išli robiť, je lepšie s tým počkať. Skôr ako sa vydáte na nákup svadobných šiat, mali by ste mať zarezervované miesto na svadbu, aby ste mohli štýl šiat prispôsobiť aj lokalite, ktorú ste zvolili. Napríklad do honosnejších priestorov budete voliť skôr honosnejšie šaty, do záhrady skôr ľahšie šaty v uvoľnenom štýle a podobne.

Ak sú pre vás svadobné šaty tou najdôležitejšou vecou a chcete im podriadiť celú svadbu, potom samozrejme choďte ako prvé vyberať šaty, inak s výberom radšej počkajte, kým nebudete mať jasno v niektorých základných veciach.

Model 1052

5 Výzor

To či vám svadobné šaty budú sedieť závisí od mnohých faktorov – postava, farba pleti, farba vlasov a podobne. Ak chcete do svadby tieto veci na sebe nejak výrazne meniť, mali vy ste s výberom šiat počkať. Napríklad, ak plánujete schudnúť do svadby 10 kíl, nemá význam ísť hľadať svadobné šaty, lebo keď sa vám postave zmení, môžu vám pristať úplne iné strihy šiat. Takisto, ak plánujete prechádzať z tmavej farby vlasov na blond a podobne, vyberte sa šaty hľadať až po tejto zmene – s inou farbou vlasou vám budú pasovať iné farby šiat. Ak viete, že svadba bude v zime a budete mať bledú pokožku, nechoďte skúšať šaty po návrate z dovolenky, keď ste čerstvo opálené a naopak.

Dúfame, že vám tieto rady pomohli a prajeme veľa šťastia pri hľadaní svadobných šiat. S výberom vám radi pomôžeme aj v našom svadobnom salóne Svadby podľa Ely v Bratislave. 🙂

Comments are closed.