5 položiek na svadbu, ktoré Vás nemusia stáť veľa

16
marec
2017
Komentáre vypnuté na 5 položiek na svadbu, ktoré Vás nemusia stáť veľa

Svadba je výnimočná udalosť, na ktorú budete celý život spomínať, jej príprava však môže byť nielen časovo, ale aj finančne náročná. Sú však položky, ktoré vás vôbec nemusia vyjsť draho.

1 Občerstvenie

So svadbou sa automaticky spája aj množstvo jedla a pitia, ktoré zvyčajne tvorí najväčšiu položku v rozpočte. Občerstvenie na svadbu vás však nemusí stáť tak veľa ako sa obávate. Je veľa spôsobov, ako sa dá znížiť náklady na občerstvenie.

Jednou z možností je doniesť si vlastné občerstvenie. Najjednoduchšie to je ak máte svadbu v priestoroch, ktoré nemájú vlastné občerstvenie (napríklad v kultúrnom dome), dohodnúť sa však dá aj v reštaurácuiach či hoteloch (za poplatok vám dovolia priniesť si vlastné pitie, ktoré môžete nakúpiť vo veľkosklade a aj s poplatkom vás potom vyjde lacnejšie ako keby ste ho nakupovali priamo od reštaurácie). Ak si celé občerstvenie zabezpečujete sami, môžete ušetriť dosť veľa. Nakúpte suroviny vo veľkosklade a jedlo si pripravte sami. Drobné občerstvenie ako chlebíčky či studené misy dokážete nachystať aj doma s pomocou rodiny. Ak si netrúfate na varenie savdobného menu pre všetkých hostí, môžete si na to najať študentov – kuchárov, ktorí vám to urobia za priateľnú cenu.

Na občerstvení môžete ušetriť aj tak, že znížite počet hostí pozvaných ku svadobnému stolu. Po obrade si spravíte súkromný obed / večeru s najbližšou rodinou a všetkých ostatných (širšiu rodinu, kamarátov, kolegov, známych) pozvete až na svadobnú oslavu po večeri. Im potom naservírujete drobné občerstvenie v podobe studeného bufetu a vaše náklady na svadobné občerstvenie sa rapídne zmenšia.

2 Výzdoba

Položka, na ktorej sa dá šetriť najviac je výzdoba. So svadobnou výzdobou sa môžete naozaj vyhrať a byť kreatívni rôznymi spôsobmi. Výzdoba vás potom môže stáť zlomok z toho, čo ste čakali. Niektoré ozdoby si môžete vyrobiť sami, napríklad papierové pompomy na strop, alebo papierové kvety, ktorými môžete ozdobiť všetko od slávobrány cez stoličky až po svadobné stoly. Ďalšou možnosťou je objednať si dekorácie zo zahraničia. Na Alixprese nájdete širokú ponuku savdobných dekorácií z Číny od svietnikov a váz až po drobné ozdôbky. Ak máte čas a trpezlivosť na objednávanie výzdoby z Číny, určite tomu dajte šancu, dekorácie budú lacnejšie ako keby ste ich kupovali / požičiavali na Slovensku. Na pomoc pri zdobení si zavolajte kamarátky. Tie vám môžu pomôcť nielen s výrobou dekorácií, ale aj so zdobením sály v deň svadby.

3 Svadobné šaty

Svadobné šaty sú jednou z najdrahších položiek v svadobnom rozpočte. Nemusí to tak však byť. Krásne svadobné šaty sa dajú zohnať aj za priateľnú cenu, ktorá vás nezrujnuje. To, že šaty nestoja “majland” neznamená, že nie sú kvalitné alebo pekné. Treba len hľadať – preto s výberom svadobných šiat začnite v dostatočnom predstihu.

Ak aj vy hľadáte dokonalé svadobné šaty za priateľnú cenu, navštívte náš svadobný salón Svadby podľa Ely. Okrem ponuky v salóne si môžete vybrať spomedzi viac ako 250 modelov, ktoré ponúka návrhár, alebo si z nich nakombinovať vlastný model, presne podľa vašich predstáv. 🙂

4 Menovky a darčeky pre hostí

Menovky a darčeky pre hostí sú jedna z vecí, ktorú môžete bez obáv vyrobiť sami. Ak chcete investovať naozaj minimum, môžete si menovky nastrihať z papiera, ktorý máte doma. Aby boli zaujímavejšie, môžete ich vystrihnúť v tvare srdiečka alebo kvietku, ale nič nepokazíte ani klasickým obdĺžnikom. Potom už na ne len napíšete mená hostí. Ak chcete môžete sa s menovkami aj vyhrať, na internete nájdete množstvo tipov, ako vyrobiť doma svadobné menovky.

Darčeky pre hostí síce nie sú nevyhnutnosť, ale je to príjemná drobnosť, ktorou hostí potešíte. Ak chcete, aby boli náklady na ne minimálne, najjednoduchšie je kúpiť najkú bonbonieru a každému hosťovi pripraviť na tanierik jeden bonbón. Môžete tiež upiecť nejaké koláčiky, alebo vyrobiť niečo na pamiatku. Asi najjednoduchšie darčeky pre hostí sú záložky – dajú sa poňať rôzne, ale najjednoduchšie na výrobu je vystrihnúť obdĺžniky z tvrdého papiera, napísať na ne nejaký odkaz, na jednej strane prevliecť šnúrku alebo špagátik a pamätná záložka je na svete.

5 Svadobná torta a zákusky

K svadbe neodmysliteľne patrí svadobná torta a zákusky. A čím máte viac hostí, tým viac vás to bude stáť. Najlepší spôsob ako na tejto položke ušetriť je požiadať niekoho z rodiny alebo známich, aby vám napiekol. Môžete ho poprosiť, aby vám to dal ako svadobný dar. Prípadne sa informujte o cukrárkach, ktoré pečú len rekreačne, určite vám spravia lepšiu cenu ako profesionálni cukrári.

Dúfame, že vám tieto tipy a rady pomôžu a podarí sa vám naplánovať krásnu svadbu v rámci vášho stanoveného rozpočtu. Prajeme veľa šťastia. 🙂

Comments are closed.