10 veci, na ktoré sa svadobní hostia najviac sťažujú a ako ich vyriešiť

25
február
2016
Komentáre vypnuté na 10 veci, na ktoré sa svadobní hostia najviac sťažujú a ako ich vyriešiť
Obrázok z: http://goo.gl/bP8Nlx

Obrázok z: http://goo.gl/bP8Nlx

Nie všetkým požiadavkám hostí sa dá vyhovieť a taktiež by ste vašu svadbu nemali podriaďovať nikomu inému. Sú však isté drobnosti, v ktorých sa dajú robiť kompromisy tak, aby ste boli spokojní aj vy aj vaši svadobčania. 

1 Dátum

Často sa stáva, že páry pozývajú hostí na poslednú chvíľu alebo si vyberú dátum, ktorý mnohým pozvaným nevyhovuje (lebo majú naplánovanú dovolenku, prípadne iné povinnosti).

Riešenie:

Ak plánujete svadbu v nejakom „vyťaženom“ termíne (napríklad cez sviatky alebo počas dovolenkového obdobia), preverte najskôr so svojimi najbližšími, či v tom čase budú môcť prísť. Respektíve im dajte vedieť v dostatočnom predstihu, aby si mohli zarezervovať termín, prípadne Vám dať vedieť, že nebudú môcť prísť. Ak Vám naozaj záleží na tom, aby boli na Vašej svadbe, prispôsobte termín tak, aby tí skutočne dôležití ľudia mohli prísť a prežiť tento významný deň s vami.

2 Nejasné pozvánky

Zo svadobných pozvánok občas nie je jasné, kto každý je pozvaný a či vyžadujete nejaký konkrétny dress code. Ľudia sú potom zmätení a nevedia, či môžu zobrať svoju polovičku, deti alebo ako majú prísť oblečení. Potom môže dôjsť k nedorozumeniam typu, že niekto privedie na svadbu niekoho, kto pozvaný nebol a nepríjemná situácia je na svete.

Riešenie:

Dajte si pozor, aby ste na pozvánku uviedli presne komu je adresovaná, prípadne aký odev očakávate od svadobčanov. Ak pozývate iba jednotlivca, uveďte na pozvánku, že pozvanie platí len pre človeka, ktorého meno je na pozvánke. Ak chcete pozvať pár, ale chcete, aby prišli bez detí, napíšte to slušne na pozvánku. Ak požadujete, aby hostia prišli oblečený v istom štýle, uveďte na pozvánky aj túto informáciu. Vaši hostia určite ocenia presné informácie a vy sa tak vyhnete nepríjemným nedorozumeniam.

3 Zasadací poriadok

Zostaviť zasadací poriadok nie je jednoduché a nie vždy sa dá vyhovieť všetkým hosťom. To pri kom svadobčania sedia je však pre nich dosť dôležité. Je pravda, že hostia sa počas hostiny rôzne presúvajú medzi stolmi a po sále, ale ak posadíte k sebe ľudí, ktorí si nemajú čo povedať, vôbec sa nepoznajú alebo dokonca sa nemajú v láske, určite im to pokazí náladu (nejaký čas pri stole totiž určite strávia, či už počas večere alebo počas programu).

Riešenie:

Ak chcete, aby sa pozvaní na vašej svadbe dobre bavili, snažte sa zostaviť zasadací poriadok tak, aby boli pri sebe ľudia, ktorý sa dobre poznajú, sú si blízki a nemajú žiadne konflikty. Ak si nie ste istí, môžete sa s vašimi najbližšími poradiť, kto by mal kde sedieť a koho k sebe určite nedávať. Aj keď vám prerábanie zasadacieho poriadku možno zaberie niekoľko dní, nakoniec to bude stáť za to, keď uvidíte, že všetci hostia sa výborne bavia. Ak to naozaj inak nejde, zájdite osobne za ľuďmi, ktorých ste neposadili úplne najlepšie a ospravedlňte sa mi a vysvetlite, že to skrátka inak nešlo. Aby sa dobre bavili aj oni a necítili sa odstrčení, zastavte sa pri nich počas večera, vytiahnite ich tancovať, alebo iným spôsobom zabavte.

4 Platené občerstvenie

Niektoré páry chcú na svadobnom občerstvení ušetriť a tak namiesto občerstvenia pre každého zadarmo zavedú platený bar. Toto je vec, ktorá znechutí, či dokonca urazí mnohých hostí. Svadobčania, samozrejme, neprichádzajú na svadbu, aby sa najedli a napili zadarmo, ale ak od nich žiadate, aby si občerstvenie platili sami, je to naozaj nepríjemné. Na svadbe by sa mali všetci dobre baviť a platené občerstvenie zábavu naozaj naruší. Nielen, že hostia nemusia mať pri sebe dosť hotovosti, ale možno prišli z ďaleka, platia si ubytovanie a dali vám hodnotný dar, … žiadať od nich, aby si platili svoje pitie je preto dosť nevhodné.

Riešenie:

Ak chcete na občerstvení naozaj ušetriť, vyberte si lokalitu, kde si môžete priniesť vlastné pitie, prípadne aj vlastné jedlo. Všetko nakúpte so zľavou vo veľkosklade, prípadne skúste zohnať občerstvenie ako svadobný dar od niekoho, kto má možnosť ho pre vás pripraviť, či zabezpečiť. Prípadne, aby sa vám svadobné náklady vrátili, vypýtajte si od hostí namiesto darov peniaze a na týchto finančných daroch vám hostia nakoniec svoje občerstvenie preplatia. Ak naozaj potrebujete obmedziť množstvo bezplatných nápojov na svadbe, urobte to tak, že vyhradíte pre každého hosťa rozumné množstvo pitia na večer a zvyšok si budú platiť sami. Napríklad vyhraďte fľašu vína a minerálky na osobu, prípadne dajte zdarma len niektoré nápoje (napríklad víno, vodka, pivo, minerálka, pomarančový džús) a ostatné spoplatnite.

5 Extrémne počasie

Extrémne horúčavy, vietor, dážď, či zima dokážu pokaziť náladu naozaj každému. Najmä ak sa v takomto počasí musíte presúvať z obradu na hostinu alebo sedieť hodinu na páliacom slnku, či v vymrznutej miestnosti.

Riešenie:

Nech už plánujete svadbu v akomkoľvek ročnom období, pripravte sa vždy aj na variant nepríjemného počasia a prichystajte pre hostí riešenia, ktoré im celú situáciu spríjemnia. Ak napríklad chystáte obrad v lete niekde vonku, zabezpečte nejaké slnečníky, slnečné okuliare, klobúčiky, vejáre, limonádu na osvieženie. Sledujte predpoveď počasia a pre prípad dažďa prichystajte dáždniky. Ak zas plánujete svadbu v zime, uistite sa, že sála bude dostatočne vykúrená. Na presun z obradu na hostinu zabezpečte odvoz aj pre hostí, aby sa nemuseli napríklad presúvať v daždi mestskou hromadnou dopravou a podobne.

6 Jedlo

Nie práve chutné jedlo, netradičné pokrmy, či nedostatok jedla môže naozaj pokaziť náladu mnohým svadobným hosťom.

Riešenie:

Pri výbere jedla určite absolvujte ochutnávku, aby ste vedeli, čo hosťom servírujete, nevyberajte zbytočne netradičné pokrmy, ktoré vyzerajú luxusne a nechajte si poradiť od odborníkov, prípadne známych, ktorý už svadbu mali, aby ste vedeli, koľko jedla treba zabezpečiť. Zbytočne hosťom neservírujte množstvo chodov, ktoré nebudú vládať zjesť. Radšej po večeri zabezpečte švédske stoly, aby si každý mohol nabrať koľko vládze zjesť a čo mu chutí. Zbytočne luxusne vyzerajúce pokrmy z netradičných surovín nemusia byť tým pravým pre vašich hostí, radšej stavte na osvedčené jedlá a samozrejme, myslite na stravovacie návyky hostí. Určite si overte, či niekto nemá nejaké alergie, prípadne špeciálnu stravu a podobne. Bolo by veľmi nepríjemné, keby ste naservírovali vegetariánovi vyprážaný rezeň alebo ešte horšie, celiatikovi cestoviny.

7 Zdĺhavé príhovory a fotenia

Hostia sa prišli na svadbu baviť a stráviť čas s vami a nekončiace príhovory, či fotenie dokáže nepríjemne narušiť zábavu.

Riešenie:

Ak chcete, aby na vašu svadbu hostia v dobrom ešte dlho spomínali, zaistite, aby sa celý večer dobre bavili. Upozornite ľudí, ktorí majú príhovor, aby boli struční a neodďaľovali tak večeru, fotenie po obrade alebo počas večera sa snažte vybaviť do 30 minút a určite nenaplňte večer programovými vložkami, či hrami. Striedajte tanečné kolá (aspoň hodinové) s programom, aby si mohli hostia oddýchnuť. Program by však nemal trvať príliš dlho, aby sa hostia nezasedeli a nezačali nudiť.

8 Hudba

Hudba je podstatnou zložkou svadobnej zábavy. Ak je zlá hudba, prípadne zle načasovaná, môže to pokaziť celú zábavu a hostia začnú nudiť.

Riešenie:

Dajte si pozor, aby ste vybrali naozaj dobrého DJa, či kapelu. Pred svadbou si s hudobníkmi prejdite zoznam piesní, a dbajte pri tom na to, aby si v hudbe každý našiel niečo pre seba. Zaraďte nejakú klasickú hudbu na úvodné tanečné kolá, niečo, čím potešíte svojich rodičov, modernú hudbu – ideálne známe tanečné hity a taktiež aj niekoľko pomalých romantických pesničiek. Upozornite hudobníkov tiež na to, aby sledovali dianie v sále a prispôsobovali hudbu hosťom. Ak uvidia, že sa ľudia prestali baviť, treba zmeniť pesničku alebo žáner. Netrvajte striktne na dodržiavaní dĺžky tanečných kôl. Ak uvidíte, že sa hostia dobre bavia, neprerušte nasilu tanečné kolo kvôli programu. Ak naopak uvidíte, že sú ľudia už unavení a posedávajú. Prerušte tanečné kolo a zaraďte nejaký program.

9 Zlá organizácia

Chaos pri presúvaní sa na miesto, zlé načasovanie aktivít, dlhé čakanie na večeru, zmätky v zasadacom poriadku, či iné organizačné nedostatky si hostia určite všimnú a s veľkou pravdepodobnosťou im pokazia náladu.

Riešenie:

Niekoľko krát si prejdite celý denný plán so všetkými zainteresovanými, uistite sa, že je všetko zabezpečené a že každý vie, kedy sa má čo diať. Ak potrebujete, najmite si koordinátorku, ktorá sa postará o plynulý priebeh svadby. Môže to byť profesionálka, alebo niekto z rodiny, prípadne touto úlohou preverte svoju hlavnú družičku.

10 Nevďační hostitelia

Asi najhoršia vec, ktorú môžu novomanželia urobiť je odignorovať niektorých hostí. Svadobčania, ktorí prišli sa chcú s vami porozprávať zabaviť a investovali nielen čas, ale aj peniaze, aby mohli byť v tento deň s vami, preto ak si ich nebudete všímať je to naozaj nevďačné, neslušné a hostí to urazí a môže to narušiť vaše vzťahy.

Riešenie:

Ak si nie ste s niekým dostatočne blízky, aby ste sa pri ňom počas svadby zastavili na kus reči, nepozývajte ho len zo slušnosti. Alebo keď niekoho pozývate zo slušnosti, prejavte tú slušnosť tým, že s ním strávite nejaký čas. Je naozaj ťažké venovať sa rovnako dlho všetkým hosťom, ale na každého by ste si mali nájsť aspoň chvíľ, aby ste im poďakovali za účasť, za dary a prehodili pár slov. Môžete systematicky obchádzať všetky stoly, presúvať sa po tanečnom parkete a zastavovať sa pri jednotlivých hosťoch, prípadne zorganizujte nejakú aktivitu, počas ktorej budete mať možnosť stráviť nejaký čas s každým hosťom. Dajte si na tom záležať, pre hostí je to naozaj dôležité.

Comments are closed.