10 mýtov o výbere svadobných šiat

15
august
2018
Komentáre vypnuté na 10 mýtov o výbere svadobných šiat

Tak ako v každej inej oblasti, aj pri výbere svadobných šiat sa menia trendy a postupy, a to čo platilo pred desiatimi rokmi už dnes platiť nemusí. Aby sme vám hľadanie svadobných šiat zjednodušili a spríjemnili, pripravili sme pre vás tento článok, v ktorom si predstavíme a vysvetlíme najbežnejšie mýty (a nepravdy) ohľadom výberu svadobných šiat.

Svadobné šaty vyberiete hneď na prvej skúške

Je úplne bežné, že si nevesta vyberie šaty na prvej skúške – ak vám padli do oka, nie je nad čím uvažovať. Je však možné aj to, že skôr ako nájdete tie pravé svadobné šaty pre vás, budete musieť absolvovať niekoľko skúšok, či už v jednom alebo vo viacerých salónoch. Nenechajte sa tým však odradiť, každú skúšku si vychutnajte naplno a užívajte si, že ste stredobodom pozornosti. 🙂

Nezabúdajte tiež, že na skúšku šiat v svadobnom salóne sa treba popredu objednať, aby ste mali istotu, že budú mať čas venovať sa vám naplno.

Musíte vedieť čo hľadáte

Ak idete do svadobného salónu s tým, že presne viete aké šaty hľadáte, môže vám to celý proces veľmi uľahčiť, ale aj skomplikovať. Na jednej strane sa nebudete rozptyľovať prezeraním rôznych modelov a máte šancu rýchlejšie si vybrať šaty, na druhej strane, ale je možné, že ak máte príliš konkrétnu predstavu, budete mať problém nájsť šaty, ktoré jej budú zodpovedať. Okrem toho sa môže stať, že šaty, ktoré ste si vysnili vám nebudú sedieť strihovo, čo môže vyvolať množstvo stresu.

Ak si chcete popredu vybrať strih svadobných šiat a až potom sa objednať do salónu na skúšku, samozrejme môžete, ale môžete tiež prísť na prvú skúšku s tým, že vôbec nemáte predstavu, čo hľadáte a vyskúšať si viaceré strihy a typy svadobných šiat. V prípade, že ste prišli do salónu s konkrétnou predstavou a šaty, aké ste si vysnívali vám nesedia, nezúfajte, nechajte si od asistentiek poradiť, aké šaty by vám pristali a vyskúšajte tie (aj napriek tomu, že vás na vešiaku neoslovia – oblečené všetky šaty vyzerajú úplne inak ako zavesené).

Svadobné šaty musia byť biele

Keď sa povie svadobné šaty, každý si hneď predstaví bielu róbu. Je pravda, že svadobné šaty sú väčšinou biele, ale nie je to pravidlo. Niekedy biela na šatách nevesty symbolizovala jej čistotu (panenstvo), ale táto tradícia sa už dávno nedodržiava. Ak je jasná biela vašou farbou a chcete, aby boli vaše svadobné šaty snehovo biele, určite sa nenechajte odradiť. Nevyberajte však nasilu biele šaty, ak vám táto farba nepristane. Dnes už existuje množstvo iných možností. Napríklad aj šaty vo farbe slonová kosť, či šampanská vyzerajú na prvý pohľad biele. Ak vám snehobiela nepristane, zvážte niektorý iný odtieň.

Ak chcete môžete, samozrejme, úplne upustiť od odtieňov bielej a vybrať si svadobné šaty v niektorej z trendových farieb, ako odtiene ružovej, kapučíno, marhuľková a podobne.

Veľkosti svadobných šiat sú rovnaké ako bežné veľkosti

Pri výbere svadobných šiat sa nespoliehajte na bežné číslovanie oblečenia. Ak vaše vysnené šaty nebudú mať vo vašej štandardnej veľkosti, nezúfajte, vaša bežná veľkosť nemusí byť aj vaša veľkosť svadobných šiat (respektíve nemusí zodpovedať veľkosti šiat toho konkrétneho modelu). Každý návrhár môže mať inú stupnicu na označenie veľkostí svadobných šiat, preto si radšej nechajte poradiť od personálu v salóne, alebo vyberajte šaty podľa vašich mier.

Šaty si môžete vybrať aj na internetovej stránke salónu

Dnes má už každý svadobný salón zverejnenú svoju ponuku na internete. Preto, keď si chcete spraviť prehľad o tom, aké šaty, respektíve značky šiat, sú v ponuke jednotlivých obchodov, stačí vám k tomu pár klikov a nemusíte ani chodiť do predajne. Dajte si však pozor. Ak si na stránke salónu vyberiete nejaké šaty, nespoliehajte sa na to, že budú na váš termín dostupné. Ohľadom dostupnosti jednotlivých modelov sa musíte informovať priamo v salóne.

Je dobré mať so sebou množstvo poradcov

Pri výbere svadobných šiat je dobré mať so sebou niekoho, či už aby vám poradil, alebo len slúžil ako psychická podpora. Vo filmoch často vidíte nevestu ako vyberá svadobné šaty s celou skupinou kamarátok (družičiek), to však nie je najlepšie riešenie. Urobiť s výberu svadobných šiat dámsku jazdu, síce určite bude zábava, ale myslite aj na to, že čím viac ľudí, tým viac chutí. Každému sa páči niečo iné a preto vás mnoho názorov môže zmiasť, najmä, ak ste nerozhodný typ. Na skúšku svadobných šiat je najlepšie v sprievode 2-4 ľudí. Ak však máte pocit, že chcete mať pri výbere so sebou všetky svoje kamarátky a vypočuť si čo najviac názorov, neobmedzujte sa. Robte len to, čo je pre vás najlepšie.

Keď nájdete tie pravé šaty, určite sa rozplačete

Výber svadobných šiat je určite veľmi emotívna záležitosť, neznamená to však nevyhnutne, že sa musíte rozplakať, keď nájdete svoje vysnívané šaty. Každá nevesta je iná, inak sa stavia k plánovaniu svadby a inak reaguje na rôzne situácie. To, že sa vám netlačia slzy do očí pri pohľade do zrkadla, neznamená, že nemáte na sebe TIE šaty. Dajte na svoj inštinkt, prípadne rady svojich blízkych. Ak sa v šatách cítite dobre, pristanú vám a máte pocit, že už nechcete hľadať ďalej, sú to šaty ideálne pre vás, či už od šťastia plačete alebo nie.

Tie pravé šaty vám musia sedieť ako uliate

Samozrejme, svadobné šaty, v ktorých sa budete vydávať vám musia sedieť. To, ale neznamená, že vám budú dokonale sedieť, keď si ich skúsite prvý krát. Nenechajte sa odradiť, ak vám na dokonalých šatách niekde niečo odstáva, alebo vám je tesné. V salóne vám šaty upravia na mieru tesne pred svadbou. Ak ste si šaty kúpili / alebo chcete kúpiť a nesedia úplne presne, ale sú to podľa vás tie pravé, nemusíte mať obavy – šikovná krajčírka vám ich upraví na mieru. Samozrejme, ak šaty nesedia vôbec a bolo by ich treba prešiť celé nanovo, aby vám boli dobré, hľadajte radšej ďalej.

Hneď oko nájdete tie pravé šaty, odnesiete si ich domov

Pripravte sa na to, že keď si v salóne požičiavate šaty, potom ako si ich vyberiete budete sa s nimi musieť rozlúčiť a uvidíte ich až tesne pred svadbou. V svadobnom salóne vám šaty nedajú domov skôr ako niekoľko dní pred svadbou, nakoľko ich potrebujú mať vystavené na ukážku a k dispozícii pre ďalšie zákazníčky. Ak si chcete šaty odniesť hneď domov, musíte si ich kúpiť. Aj v tom prípade budete musieť niekedy počkať pár týždňov, kým sa šaty ušijú, lebo výstavný model z predajne vám zrejme nepredajú, ale budú vám musieť objednať nový u výrobcu. V prípade, že nájdete šaty vo výpredaji alebo sa zamilujete do modelu, ktorý je možné odkúpiť, môžete mať šťastie a hneď si ich odnesiete so sebou (v prípade, že si ich nedáte v salóne upravovať alebo vyčistiť).

Svadobné šaty by ste nemali kupovať na internete

Nakupovať na internete je dnes už úplne bežné. Je to pohodlné, jednoduché a rýchle. V prípade svadobných šiat však mnoho dám stále váha, či ich kúpiť online alebo radšej v kamennej predajni. Pravdou je, že na internete nájdete krásne svadobné šaty, ale aj nekvalitné napodobeniny. Jediné, čo musíte urobiť je, dobre si overiť, čo kupujete. Preverte si značku, prípadne predajcu, pozrite si recenzie a podobne. Uistite sa, že fotografie prezentujúce šaty sú skutočné fotografie šiat, ktoré dostanete. Niektorí predajcovia (najmä z Číny) prezentujú krásne a lacné svadobné šaty, ale obrázky, ktoré vidíte na internete sú obrázky značkových šiat, podľa ktorých oni šaty iba šijú. Výsledný efekt môže byť síce v poriadku, ale často je to katastrofa. Aby sa vám nestalo, že vám domov príde handra, ktorá sa ani zďaleka nepodobá na krásne šaty, ktoré ste si vybrali, buďte skrátka opatrné.

Nezahadzujte však túto možnosť, len preto, že niektorí predajcovia ponúkajú nekvalitný tovar. Nechali by ste si tak ujsť príležitosť kúpiť naozaj krásne a kvalitné šaty za dobrú cenu. Ak sa s predajcom dá komunikovať, pýtajte sa, čo vás zaujíma, zistite si, či sú šaty originály alebo napodobneniny, prípadne si nechajte poslať reálnu fotku šiat.

Dúfame, že vám tieto informácie pomôžu a podarí sa vám nájsť dokonalé šaty presne pre vás. 🙂 S výberom vám veľmi radi pomôžeme aj v našom svadobnom salóne na Mickiewiczovej 5 v Bratislave.

 

Comments are closed.